آشنایی با مشخصات فنی موتور کرکره برقی

موتور کرکره برقی

موتور کرکره برقی نقش بسیار مهمی در نحوه صحیح انجام کار کرکره برقی دارد. در گذشته برای امنیت بیشتر بسیاری از مغازه‌ها از کرکره‌های ساده‌ با منافذ بزرگ استفاده می‌کردند. در بسیاری از مواقع هنگام صبح و شروع به کار، صاحب مغازه شاهد شکستن شیشه‌ها و خسارت به مغازه بود. برای رفع این مشکل و عدم خسارت به مشاغل، طراحان کرکره‌های جدیدی تحت عنوان کرکره برقی ابداع کردند. این روزها این کرکره‌ها نه تنها برای مغازه‌ها و فروشگاه‌ها، بلکه برای خانه‌ها نیز استفاده می‌شوند. تمام کرکره‌های برقی برای عملکرد خود به طور صحیح به یک موتور با کارکرد عالی احتیاج دارند. در ادامه همراه ایمن پاد سپهر باشید تا با همه چیز پیرامون موتورهای کرکره برقی آشنا شوید.

موتور کرکره برقی چیست؟

موتور کرکره برقی یکی از مهمترین اجزای کرکره برای انجام کار آن به طور صحیح است. مکانیسم عمل این نوع موتور با استفاده از جریان برق، تولید نیروی گشتاور و در نهایت باز و بسته کردن تیغه‌ها انجام می‌شود. عملکرد کرکره برقی تا حد بسیار زیادی به موتورهای کرکره برقی وابسته است به گونه‌ای که اگر موتورهای کرکره برقی از کار بیفتد، کرکره دیگر کار نخواهد کرد.
موتور کرکره برقی نقش بسیار مهمی در سرعت باز و بسته شدن کرکره دارد. این روزها انواع موتور کرکره برقی با کاربردهای مختلف روانه بازار شده است و بسته به کاربرد کرکره دارای توان و انواع متفاوت است. به عنوان مثال موتورهای کرکره برقی پنجره‌های کوچک و یا یک در بزرگ کاملاً با یکدیگر فرق دارند.
در ادامه با انواع موتورهای کرکره برقی آشنا می‌شوید.

انواع موتور کرکره برقی

برحسب کاربرد موتورهای کرکره برقی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  • موتور توبولار یا تیوبلار tubular
  • موتور ساید side
  • موتور سانترال یا سنترال central

• موتور توبولار

این نوع از موتور کرکره برقی برای جاهایی با ابعاد کوچکتر استفاده می‌شود. انواع پنجره و بالکن رایجترین مکان‌ها برای استفاده از این موتور است.
این نوع از موتور برای کرکره‌هایی با وزن بسیار پایین مناسب است. از مزایای این موتور می‌توان به ظاهر زیبا، قیمت مناسب، سرعت زیاد و عدم اشغال فضای زیاد اشاره کرد.
از مهمترین معایب موتور توبولار می‌توان به عدم تحمل وزن زیاد، عدم استفاده در مکان‌های شلوغ و… اشاره کرد.

اجزای موتور تیوبلار

اجزای موتور تیوبلار

• موتور ساید کرکره برقی

موتور کرکره برقی برای درب‌هایی با وزن بالا استفاده می‌شود. در مکان‌های بسیار شلوغ از این نوع از درب اتوماتیک استفاده بیشتری می‌شود به همین دلیل باید دربی با دوام در این نوع از مکان‌ها استفاده شود. درب باید در اینگونه مکان‌ها قابلیت باز و بسته شدن به صورت آسان و راحت را داشته باشد.
بیشترین مکان‌های مورد استفاده از این نوع از موتورهای کرکره برقی، کارخانه‌ها، مجتمع‌های شلوغ، پارکینگ‌های بزرگ، مراکز فروش بزرگ و … است. ظاهر این موتور به شکل کتاب است. از بزرگترین مزایای این نوع از موتور، کار کردن حتی در حالت قطع جریان برق است.

• موتور سانترال کرکره برقی

کاربرد موتور کرکره برقی این روزها نسبت به گذشته کمتر شده است. این نوع موتورهای کرکره برقی بیشتر در مکان‌های مسکونی کم جمعیت و کم رفت و آمد استفاده می‌شود.
این نوع از موتور هزینه نصب بسیار پایینی دارد.
مکانیسم کار این نوع از موتورهای کرکره برقی نسبت به سایر موتورها بسیار ساده‌تر است. موتور سانترال بهترین وسیله برای تبدیل کرکره لانه زنبور به کرکره اتومات است. نصب این نوع از موتور نسبت به سایر موتورهای کرکره آسانتر است. هنگام قطع برق و عدم کار موتور کرکره می‌توان به راحتی کرکره را باز و بسته کرد.

قیمت موتور کرکره برقی

قیمت موتور کرکره برقی در مدل‌های مختلف موتور براساس راندمان و توان فرق می‌کند. از مهمترین عوامل مهم روی قیمت موتور برای کرکره برقی برند موتور و میزان راندمان آن است.
اینکه موتور توسط کدام کشور ساخته شده تاثیر زیادی در قیمت موتور دارد. در حقیقت هرچه کیفیت موتور و کارکردهای آن بیشتر باشد، قیمت موتور نیز بالاتر خواهد رفت. این موتورها را باید از مراکز معتبر خریداری نمائید.
حتماً قبل از خرید مدل‌های مختلف موتور کرکره برقی با کارشناسان متخصص و با تجربه در این زمینه صحبت نمائید. معمولاً مراکز فروش معتبر موتور را با قیمت مناسب و گارانتی به شما می‌فروشند.

موتور کرکره برقی چند وات است؟

وات موتورهای کرکره برقی به نوع و عملکرد آن بستگی دارد. تعداد دفعات باز و بسته شدن، ارتفاع نصب و… از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر وات موتور است. در کاتالوگ هر موتور وات مصرفی به طور دقیق بیان شده است. همچنین لوازم جانبی درب اتوماتیک مورد استفاده در کرکره برقی با توجه به نوع مدل آن‌ها تنوع زیادی دارد.

کدام موتور کرکره برقی بهتر است؟

یکی از سوالاتی که هنگام خرید موتورهای کرکره برقی به ذهن افراد می‌رسد این است که بهترین موتورهای کرکره برقی کدام موتورها هستند؟
اینکه کدام موتور را بهترین بدانیم تا حد زیادی به کاربرد و نیاز افراد بستگی دارد. برترین خصوصیت بهترین موتور کرکره برقی، داشتن مقاومت بالا و عمر طولانی است.
بهترین موتور کرکره برقی باید با توجه به مقدار شلوغی و تردد محل نصب انتخاب شود. بهترین موتورهای کرکره برقی، موتورهایی هستند که متناسب با وزن کرکره و اندازه فضای محیط انتخاب شده باشند.
موتور توبولار بهترین انتخاب جهت مکان‌هایی است که فضای آنها زیاد بزرگ نیست. این نوع از موتور برای کرکره‌هایی که در ارتفاعات پایین و کم استفاده می‌شوند، بسیار مناسب است.
موتور کرکره برقی ساید بهترین انتخاب برای افرادی است که نیاز به کرکره برقی در محیط‌های شلوغ و پرجمعیت را دارند. این نوع از موتور‌های کرکره برقی برای کرکره‌هایی که در ارتفاع زیاد نصب می‌شوند، مناسب هستند.

نصب موتور کرکره برقی

نصب موتور کرکره برقی

قیمت برترین موتور کرکره برقی به عوامل زیادی بستگی دارد. از مهمترین این عوامل می‌توان به نوع جنس و باتری اشاره کرد.
از دیگر ویژگی‌هایی که در انتخاب بهترین موتورهای کرکره برقی موثر است، قدرت و توان موتور انتخابی است. هرچه قدرت یک موتور بیشتر باشد قطعاً عملکرد آن نیز بهتر است.
اما دیگر ویژگی که در انتخاب بهترین موتورهای کرکره برقی موثر است، برند و شرکت سازنده موتور است.
بعضی از شرکت‌های سازنده در تولید موتور از قطعات با کیفیت و از جدیدترین تکنولوژی‌های روز استفاده می‌کنند. بهترین برندهای موتورهای کرکره برقی شامل موارد زیر است:
از سری موتورهای ساید اروپایی می‌توان به برند مارانتک آلمان و BTF ایتالیا اشاره کرد.
از بهترین سری موتورهای ساید چینی می‌توان به موتور اسمارت، اورال، بتا، سیگما و… اشاره کرد.
در کشور ایران بیشتر از برندهای چینی استفاده می‌شود. همانطور که می‌دانیم این برندها درجه 2 و3 نیز دارند. خرید از مراکز معتبر به شما امکان خرید موتور درجه 1 را می‌دهد. در نهایت هر فردی باید با توجه به نیاز خود و بعد از مشورت با کارشناسان متخصص و با تجربه مدل موتور مورد نظر را انتخاب نماید. مطالعه دفترچه راهنما و مشاوره با کارشناسان به شما امکان خرید مناسب‌ترین موتور را برای کرکره برقی مکان مورد نظرتان می‌دهد.

نتیجه گیری

در گذشته از کرکره‌های ساده برای محافظت و جلوگیری از هرگونه آسیب به فروشگاه‌ها و مغازه‌ها استفاده می‌شد. اما این روزها نه تنها مغازه‌ها بلکه منازل مسکونی، کارخانجات و… از کرکره‌های جدید استفاده می‌کنند. موتورهای کرکره برقی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در سرعت و کیفیت باز و بسته شدن کرکره‌ها هستند.
انواع گوناگون موتورهای کرکره برقی شامل موتور توبولار، موتور ساید، موتور سانترال یا سنترال هستند. موتور توربولار بیشتر برای درب و پنجره‌های کوچک استفاده می‌شود. موتور ساید برای مکان‌های بزرگتر مانند کارخانجات کاربرد دارد و موتور سانترال معمولاً به علت قدیمی بودن کمتر استفاده می‌شود. قیمت موتور تا حد زیادی به برند، توان و قدرت موتور بستگی دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست