انواع سنسورهای درب اتوماتیک کدام‌اند؟

سنسور درب اتوماتیک

امروزه دربها یکی از مهمترین قسمتهای یک بنا و ساختمان به شمار میروند. وظیفه اصلی دربها تامین امنیت یک ساختمان است. از گذشته تا به الان انواع دربها ساخته شده‌اند. هر کدام از این درب‌ها با توجه به ویژگیهایی خود کاربردهای مختلفی را داشتند. درب‌های جدیدی این روزها برای رفاه افراد طراحی شده است. امروزه دربها در مدلهای اتوماتیک ساخته میشوند که نسبت به گذشته بسیار متفاوت هستند. این دربها دارای یک سری سنسور هستند. سنسور این درب‌ها به باز شدن راحت و بدون نیاز به دخالت دست کمک می‌کند. که در ادامه در مورد سنسور درب اتوماتیک بحث خواهیم کرد. نصب و نگهداری درب اتوماتیک بسیار راحت بوده و در مدلهای مختلف وجود دارند.

در ادامه همراه ایمن پاد سپهر باشید تا با سنسورهای درب اتوماتیک بیشتر آشنا شویم.

سنسور درب اتوماتیک چیست؟

سوال این است که سنسور درب اتوماتیک چیست؟چرا وجود این سنسور در درب‌های اتوماتیک این همه اهمیت دارد؟ کدام نوع سنسور بهتر است؟ آیا وجود سنسور در درب اتوماتیک لازم و ضروری است؟ همانطور که از نام درب اتوماتیک مشخص است با استفاده از کنترل ریموت کار کرده و با مدلهای گذشته تفاوت بسیار زیادی دارد. این دربها به صورت افقی و عمودی باز و بسته شده و جزو مدرنترین دربها به شمار میروند.

سنسور درب اتوماتیک نوعی سنسور است که در دربهای اتوماتیک نصب شده و کاربرد دارد. در واقع این سنسورها اجزای اصلی درب‌های اتوماتیک هستند. در هنگام نصب درب اتوماتیک از دو سنسور استفاده کرده و یکی از آنها را در خارج درب و یکی را در بالای درب نصب میکنند. این دو سنسور به آسان باز شدن درب بدون دخالت دست کمک می‌کنند. اگر شما هم جز افرادی هستید که تمایل دارید درب خود را بدون دخالت دست باز نمایید، درب‌های اتوماتیک بهترین انتخاب برای شما هستند.

انواع سنسور درب اتوماتیک

کاربرد سنسور درب اتوماتیک، شناسایی افراد است و بعد از شناسایی افراد بلافاصله درب باز می شود. دربهای اتوماتیک دارای سنسورهای گوناگونی هستند و همین موضوع سبب می‌شود تا افراد را شناسایی کرده و بلافاصله بعد از شناسایی افراد درب را باز کند. در این مقاله در مورد انواع سنسور درب اتوماتیک اطلاعات کاملی را در اختیارتان قرار می‌دهیم. یکی از انواع سنسورها، سنسورهای نوری هستند. برای باز و بسته شدن دربها از حسگرهای نوری استفاده میکنند. این سنسورها در محیط های تجاری کاربرد فراوانی دارند. زیرا باعث افزایش راحتی افراد در هنگام ورود به ساختمان میشوند.

سنسور چشمی درب اتوماتیک

سنسور چشمی درب اتوماتیک

سنسور چشمی درب اتوماتیک

سنسور درب اتوماتیک چشمی کاربرد بسیار زیادی در دربهای اتوماتیک دارد. این سنسور چشمی دارای دو بخش فرستنده و گیرنده است. این نوع سنسور زمانی کاربرد دارد که در هنگام نصب دربهای اتوماتیک در قسمت بالای درب و در خارج درب نصب شود. به عبارت دیگر باید دو عدد سنسور را بر روی دربهای اتوماتیک نصب کنید. نحوه کار و عملکرد این سنسور کمی پیچیده است. نحوه کار سنسور چشمی درب اتوماتیک به این صورت است که در هنگام استفاده توسط دیوید گالیم از طرف بخش فرستنده یک اشعه مادون قرمز ایجاد میشود و اشعه توسط یک فتو دیوید ارسال میشود. این اشعه در بخش گیرنده قابل شناسایی است. این سنسور به طور کلی روشن است، اما در زمان دریافت اشعه مادون قرمز خاموش میشود. در واقع بهتر است بگوییم که این اشعهها را نمیتوانید با چشم مشاهده کنید.

سنسور خطی درب اتوماتیک

یکی دیگر از انواع سنسور درب اتوماتیک، سنسور خطی درب اتوماتیک است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی انواع دربهای اتوماتیک در جنسهای مختلف تولید شدهاند و این دربها دارای یک سری سنسور حرکتی و… هستند. این دربها به صورت الکترونیکی و دیجیتالی بوده و برای ارتقای ایمنی محیط تولید شده‌اند. وجود سنسور خطی درب اتوماتیک در این مدل دربها سبب افزایش بیش از پیش ایمنی محیط شده و دیگر هیچ گونه نگرانی در مورد ایمنی محیط وجود نخواهد داشت. دربهای اتوماتیک با استفاده از سنسور خطی به راحتی باز و بسته میشوند. انواع سنسورها در مدلهای دیجیتالی و معمولی وجود دارند و مدلهای دیجیتالی سنسورها از یک صفحه نمایش با کیفیت برخوردار هستند. سنسورهای دیجیتالی مدلهای پیشرفتهتری دارند.

سنسور مادون قرمز درب اتوماتیک

یکی دیگر از انواع سنسور درب اتوماتیک، سنسورهای مادون قرمز هستند که دارای قابلیت تشخیص تغییر دما در این سنسورها وجود دارد. این مدل از سنسورها به عنوان سنسور اصلی شناخته میشوند. عملکرد این سنسورها به این صورت است که با تشخیص میزان دما وجود انسانها را تشخیص میدهند. عملکرد این مدل از سنسورها کمی پیچیده است و برای تشخیص از امواج مادون قرمز استفاده میکنند. در تعریف این مدل سنسورها بهتر است بگوییم از آنجایی که برای تشخیص از تغییرات امواج مادون قرمز استفاده میکنند، قابلیت شناسایی حرکت موجود زنده و اشیا را دارند و میتوانند حرکت انسان را با حرکات اشیا و موجودات زنده دیگر آنالیز کنند.

سنسور مادون قرمز

سنسور مادون قرمز

سنسور درب اتوماتیک ضد آب

یکی دیگر از انواع سنسور درب اتوماتیک، سنسورهای ضد آب هستند که کاربرد بسیار زیادی دارند. این مدل از سنسورها عملکرد ویژهای داشته و در افزایش امنیت محیط تاثیر گذار هستند. با تولید انواع دربهای اتوماتیک انواع سنسورها نیز تولید شدند. همانطور که از نام آنها مشخص است این مدل از سنسورها ضد آب هستند و مقاومت بسیار بالایی در برابر آب دارند. همین موضوع سبب شده تا طول عمر مفید بالاتری داشته باشند.

تنظیم سنسور درب اتوماتیک

وظیفه سنسور درب اتوماتیک ارسال فرمان باز و بسته شدن درب است. در بعضی مواقع شاهد بروز مشکل در هنگام باز و بسته شدن دربهای اتوماتیک هستیم. در این مواقع احتمال خرابی در تنظیمات چشمی دربهای اتوماتیک وجود دارد. برای رفع این مشکل باید اقدام به تنظیم سنسور درب اتوماتیک کنید. در ابتدا باید برای تنظیم سنسورهای دربهای اتوماتیک دانش و تجربه کافی داشته باشید در غیر این صورت احتمال خرابی سنسورها وجود خواهد داشت. برای اینکه بتوانید سنسورهای درب اتوماتیک را تنظیم کنید، ابتدا باید درب آن را باز کرده و اقدام به بررسی تنظیم اجزای موجود در سنسور کنید.

تعمیر سنسور درب اتوماتیک

تعمیر سنسور درب اتوماتیک باید توسط افرادی انجام گیرد که در این زمینه دارای دانش و مهارت کافی باشند و زیر دسته خدمات تعمیر درب اتوماتیک قرار می‌گیرد. افرادی میتوانند سنسور درب اتوماتیک را تنظیم و تعمیر کنند که در این زمینه تجربه بالایی داشته باشند. بنابراین تعمیرات این مدل از سنسورها را به اشخاص ماهر بسپارید. متخصصان و کارشناسان در این زمینه میتوانند شما را کمک کنند. توجه داشته باشید که این سنسورها در افزایش امنیت محیط بسیار تاثیرگذار هستند، به همین دلیل در تعمیر آنها باید توجه کافی داشته باشید.

کلام آخر

با پیشرفت علم و تکنولوژی درب‌های جدیدی روانه بازار شد. این درب‌ها برای عملکرد صحیح نیاز به عنصری به نام سنسور دارند. سنسورها با تشخیص افراد به صورت عمل کرده و درب را به صورت خودکار باز می‌کنند. این روزها در بیشتر مکان‌ها ما شاهد این درب‌ها هستیم. در حقیقت درب اتوماتیک به کاهش تلف شدن زمان و انرژی شما برای باز کردن درب برای دیگران کمک زیادی می‌کند. سنسورهای این نوع از درب‌ها مهمترین قسمت ان هستند که عمل باز و بسته شدن را کنترل می‌کنند.
در این مطلب در مورد انواع سنسور درب اتوماتیک بحث کردیم. نحوه کارایی سنسورها با توجه به اینکه در انواع مختلف وجود دارند کاملا متفاوت است. هر کدام از این سنسورها کاربرد متفاوتی داشته و نحوه عملکرد جداگانهای دارند به همین دلیل در گروه‌های متفاوتی تقسیمبندی شدهاند. در واقع این اجزا جزو مهمترین قسمتهای دربهای اتوماتیک به شمار می روند و برای مکانیزم باز و بسته شدن درب نیاز به این سنسورهای تشخیص حرکت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست