اپراتور درب برقی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اپراتور درب برقی

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا اپراتور درب برقی در عصر حاضر اهمیت زیادی برای مردم دارد. مردم همیشه به دنبال این هستند که با استفاده از پیشرفت‌های علم و تکنولوژی، زندگی را آسان‌تر و سریع‌تر کنند. اپراتور درب برقی و به طور کلی درب اتوماتیک، یکی از کاربردهای علم برای کاهش اتلاف وقت انسان بوده است. در گذشته در مکان‌های شلوغ و پر تردد افراد مجبور بودند زمان زیادی را برای باز و بسته کردن درب تلف کنند. اما در حال حاضر با استفاده از این درب‌ها این فرآیند به سرعت انجام می‌شود.

اپراتور درب برقی چیست؟

اپراتور درب برقی برای باز و بسته کردن اتوماتیک درب‌های برقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اپراتور‌ها کمک می‌کنند درب ساختمان‌ها سریع‌تر باز و بسته شوند و فرآیند آن‌ها راحت‌تر انجام پذیرد. این موضوع کمک می‌کند دسترسی به ساختمان در مواقع ضروری بسیار تندتر انجام پذیرفته و همچنین در زمان صاحبان ساختمان و مراجعه‌کنندگان صرفه‌جویی به عمل بیاید. استفاده از این اپراتور‌ها به ویژه در مراکز تجاری اهمیت بسیار زیادی دارد. در این مراکز سرعت رفت و آمد در موفقیت تجارت اهمیت زیادی داشته و اگر صاحبان آن تجارت به این نکته توجه نداشته باشند، ضرر و زیان زیادی متحمل خواهند شد. به این نکته توجه داشته باشید که وجود درب اتوماتیک برای رفت و آمد افرادی که دچار معلولیت‌های جسمانی هستند بسیار موثر است.
اگر اپراتور این درب‌ها از کیفیت خوبی برخوردار باشد به محض مشاهده افراد باز شده و فرآیند ورود آنها را تسریع می‌بخشد. این موضوع به افراد معلول کمک می‌کند تا بدون زحمت و خستگی زیاد وارد ساختمان شده و مشکلات خودشان را مرتفع سازند. از نکات دیگری که در مورد این درب‌ها باید به آن بپردازیم ایمنی بیشتر آنها در مقایسه با دیگر درب‌ها است. فعالیت اپراتور درب‌های اتوماتیک با استفاده از دکمه محرکی که در نزدیکی دهانه درب‌ها قرار دارد، انجام می‌پذیرد. این دکمه یک سیگنال الکتریکی برای اپراتور ارسال می‌کند و به او دستور می‌دهد فرایند باز و بسته شدن درب را فعال کند.

انواع اپراتور درب اتوماتیک

اپراتور درب برقی اتوماتیک معمولاً به دو نوع ساخته می‌شود و شرایط تعیین می‌کند که کدام یک از این دو دسته مورد استفاده قرار بگیرند. مهمترین موضوعی که در هنگام تعیین اپراتور معمولاً در نظر گرفته می‌شود، بازه‌های زمانی لازم برای استفاده از اپراتور جهت باز و بسته شدن درب می‌باشد. این دو دسته را با هم مورد بررسی قرار می‌دهیم:

  • اپراتور الکترومکانیکی: اولین دسته از اپراتورهای درب اتوماتیک، اپراتورهای الکترومکانیکی هستند که معمولاً در زمان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که دهانه‌ی آن‌ها به صورت اتوماتیک باز می‌شود. این اپراتورها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که استفاده مداوم به عمر و دوام آن‌ها آسیبی وارد نکند و برای مدت طولانی امکان بهره بردن از آن‌ها وجود داشته باشد.
  • اپراتورهای الکتروهیدرولیک: این اپراتورها بیشتر به عنوان اپراتور‌های سنتی برای درب‌های اتوماتیک شناخته می‌شوند. به عبارتی معمولاً در مواقعی از آن‌ها استفاده می‌شود که دهانه به صورت دستی باز می‌شود. یعنی مکانیزم داخلی به گونه‌ای طراحی شده که از یک موتور مکانیکی برای باز کردن درب و از یک درب هیدرولیک برای بستن آن کمک می‌گیرد. البته این امکان وجود دارد که آن را به صورت خودکار تنظیم کرد.

نصب اپراتور درب

کاربردهای اپراتور در انواع درهای اتوماتیک

اپراتور درب برقی در درب‌های اتوماتیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد که مکانیزم درب نیاز به برق داشته باشد. یکی از مهمترین کاربردهای این اپراتورها نوعی ویژگی ایمنی است که در آنها گنجانده شده و مانع از بسته شدن درب بر روی اشخاص می‌شود. قطعاً اگر این ویژگی نباشد ممکن است بر اثر بسته شدن ناگهانی درب‌ها، آسیب‌هایی به افراد مختلف وارد شود. این ویژگی معمولاً در سنسوری که در بالای درب نصب می‌شود وجود دارد و کمک می‌کند اپراتور به موقع درب را باز کرده یا اگر شخصی در حال عبور از درب است متوجه شود. اکثر اپراتور‌های درب اتوماتیک برای شروع مکانیزم باز و بسته کردن درب باید به وسیله چیزی فعال شوند.
شاید همین موضوع هم باشد که دلیل تفاوت برخی درب‌ها شده است. مثلا برخی درب‌ها از زمانی که فعال می‌شوند به کندی کار می‌کنند اما برخی دیگر کاملاً خودکار هستند و فعالیت منظمی‌ دارند. در درب‌های اتوماتیک ممکن است اپراتور به حسگر حرکتی وصل باشد. این حسگر معمولاً وقتی کسی به سمت درب می‌رود واکنش نشان می‌دهد. البته این کاربرد ممکن است در درب‌های دیگر متفاوت باشد. ممکن است نوع دیگری از اپراتورها، مکانیزم باز و بسته شدن درب را بر اساس یک دکمه انجام دهند. معمولاً این مدل اپراتورها را برای درب‌هایی به کار می‌روند که در محیط‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که افراد دارای صندلی چرخدار نیز به راحتی بتوانند با فشار دادن دکمه وارد ساختمان شوند.

قسمت‌های مختلف اپراتور درب اتوماتیک

اپراتور درب برقی مجموعه ای از دستگاه‌ها و کنترل کننده‌های مختلف را شامل می‌شود که فرآیند باز و بسته شدن درب به وسیله آن‌ها انجام می‌شود. مهمترین اجزای تشکیل دهنده یک اپراتور درب اتوماتیک، موتور دنده و کنترل کننده درب هستند. البته اجزای دیگری هم هستند که وجود آنها در اپراتور، کلیدی و تعیین کننده است. مثلاً یکی از اجزای مهم درب‌های اتوماتیکی تسمه تایم است. این عنصر در سرعت فرآیند تاثیر زیادی داشته و حتماً باید از تسمه‌های باکیفیت در اپراتور‌ها استفاده شود. یکی دیگر از اجزایی که در قسمت اپراتور مورد استفاده قرار گرفته و خوب است آن را بشناسید، قرقره زنجیره است.
همچنین درب آویز از دیگر قسمت‌هایی می‌باشد که در اپراتور درب اتوماتیک معمولاً تاثیر گذاری زیادی دارد. یکی دیگر از اجزایی که شناخت آن می‌تواند برای شما اهمیت داشته باشد، متوقف کننده درب است. قطعا اگر این جزء از کیفیت مناسب برخوردار نباشد، درب اتوماتیک با مشکلات زیادی مواجه می‌شود. حتی ممکن است این مشکلات منجر به آسیب به یکی از افراد شود که قصد عبور از درب را دارد. تمامی ‌اجزایی که نام بردیم در کنار یکدیگر اپراتور درب اتوماتیک را تشکیل می‌دهند. هماهنگی اجزا و عملکرد مناسب آن‌ها در نهایت کمک می‌کند اپراتور درب اتوماتیک بدون مشکل مکانیزم خود را طی کند.

اپراتور درهای اتوماتیک چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند؟

اپراتور درب برقی ویژگی‌های بسیار زیادی دارد. در اینجا قصد داریم برخی از مهمترین ویژگی‌هایی که یک اپراتور درب اتوماتیک باید داشته باشد را با یکدیگر مورد بررسی قرار دهیم:

  • قیمت: اپراتور درب برقی باید ارزان قیمت باشد تا جایگزینی آن با درب دستی مقرون به صرفه به نظر برسد. طبیعتاً پرداخت هزینه زیاد برای درب اتوماتیک در شرایطی که شما از درب دستی خودتان رضایت دارید، چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. البته معمولاً اپراتورها قیمت پایین هم دارند و چندان فشار اقتصادی به شما وارد نخواهند کرد.
  • کاربری آسان: قطعاً یکی از مواردی که سبب شده استفاده از درب‌های اتوماتیک در مقایسه با دیگر درب‌ها بیشتر شود، کاربری آسان آنها است. استفاده از موتور‌ها کمک می‌کند تا گسترش آلایندگی‌ها در محیط ساختمان شما کمتر شود و جابجایی اشیاء آسان‌تر گردد.
  • استانداردهای :ADA اپراتور درب اتوماتیکی که شما قصد خرید آن را دارید باید مطابق با استانداردهای ADA طراحی و ساخته شده باشد. در غیر اینصورت خرید اپراتور ممکن است در آینده برای شما مشکلاتی ایجاد کند.

ریموت درب

نصب اپراتور درب اتوماتیک

نصب اپراتور درب برقی به هیچ وجه موضوع ساده و آسانی نیست. قطعاً هر کسی توانایی این را ندارد که بتواند اپراتور این درب‌ها را نصب کند چرا که این موضوع کاملاً تخصصی است. تنها افرادی می‌توانند نسبت به نصب اپراتور در درب اتوماتیک اقدام کنند که در این زمینه حرفه‌ای باشند. هرگونه اشتباه در فرآیند نصب اپراتور می‌تواند در آینده منجر به وقوع حادثه‌ای شود که غیر قابل جبران است. پیشنهاد ما به شما این است که برای نصب اپراتور درب برقی به جای اینکه خودتان اقدام کنید به سراغ تکنسین‌های مجرب و متخصص این درب‌ها بروید. آنها به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با دریافت هزینه اندک این کار را برای شما انجام می‌دهند و نیازی به این نیست که دغدغه چندانی در مورد آن داشته باشید.

نتیجه‌گیری

در این مطلب سعی کردیم اپراتور درب برقی را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهیم. ابتدا به طور کلی با آن آشنا شدیم و سپس به صورت جداگانه انواع آن را مورد بررسی قرار دادیم. همچنین کاربردهای این اپراتورها، ویژگی آن‌ها و اجزای گوناگونی که در ساخت آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد را با هم بررسی کردیم. در مجموع می‌توان گفت اپراتور درب اتوماتیک، یکی از مهم‌ترین بخش‌های این درب‌ها است و بدون وجود آن درب اتوماتیک هیچ گونه کارایی نخواهد داشت. به همین دلیل است که آشنایی با این درب‌ها و نکات مختلفی که در مورد آن‌ها وجود دارد، برای هر فردی که قصد استفاده از این‌گونه اپراتورها را دارد ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست