بهترین روش کنترل تردد پرسنل؛ کارت حضور و غیاب

کارت حضور و غیاب

این مقاله قصد دارد درباره کارت حضور و غیاب و بهترین سیستم های کنترل ورود و خروج پرسنل با شما مخاطب عزیز گفتگو کند. همانطور که می دانید؛ در شرایط فعلی، کسب و کارها توسعه یافته و سازمان ها و شرکت های مختلفی روی کار آمده اند. همین امر موجب می شود تا مدیران هر مجموعه ای بخواهند به نحو دقیق تری عملکرد پرسنل خود را زیر نظر داشته باشند. در حال حاضر ارزیابی تردد و رفت و آمد پرسنل به شیوه های قدیمی، دیگر امکان پذیر نیست. لذا فن آوری های نوینی به عرصه آمده اند تا بهتر بتوانند حضور و غیاب کارمندان و تردد آنها را کنترل نمایند. شیوه های متنوعی جهت ارزیابی تردد کارمندان و حضور و غیاب آنها در سازمان ها و شرکت ها به وجود آمده است. مدیران و روسای شرکت ها با توجه به نوع نیازی که در این زمینه دارند، یکی از این شیوه های متنوع را انتخاب می کنند.

کاربرد کارت حضور و غیاب

لازم به یادآوری است، کارت حضور و غیاب یکی از قدیمی ترین روش های نظارت بر رفت و آمد کارکنان یک سازمان است. شیوه کار این دستگاه به اینگونه است که فرد زمانی که وارد سازمان می شود یا هنگام خروج، کارت حضور و غیاب خود را به دستگاه نزدیک می کند. زمان، هویت و کلیه اطلاعات شخصی او از این طریق ثبت و مورد پردازش قرار می گیرد. خوبی این روش در این است که عملکرد بسیار آسانی دارد. پایین بودن قیمت این نوع سیستم ها باعث شده است که مقبولیت فراوانی در بین شرکت ها و موسسات مختلف به دست بیاورند. ناگفته نماند، دستگاه حضور و غیاب را می توان روی گیت کنترل تردد نیز نصب کرد. از آنجا که کارت های مختلفی در این زمینه وجود دارد، در این مقاله قصد داریم، به معرفی کامل این نوع ابزار تشخیص هویت بپردازیم. چنانچه به این موضوع علاقمند هستید لطفا خواندن این متن ایمن پاد سپهر را از دست ندهید.

حضور و غیاب کارتی

حضور و غیاب کارتی

انواع کارت حضور و غیاب

• کارت حضور و غیاب از قدمت و پیشینه طولانی برخوردار است. دهه ها از حضور این نوع کارت ها در سیستم کنترل تردد کارکنان می گذرد. قدیمی ترین نوع کارتی که برای حضور و غیاب پرسنل استفاده می شود، کارت های پانچی است. در حال حاضر نیز، به طور کلی از این کارت ها که نامشان در ذیل می آید، می توان بر روی دستگاه های حضور و غیاب استفاده کرد:

چنانچه مایلید، از کارت حضور و غیاب هوشمند برخوردار باشید، باید این نوع کارت را روی کارت مایفر نشان گذاری کنید. اطلاعات شخصی روی تراشه کارت، ثبت و ذخیره می شوند. ولی اگر قصد شما استفاده از کارت مگنتی یا همان مغناطیسی است، لازم است از کارت‌هایی استفاده کنید که دارای نوار مغناطیسی است و بر لبه کارت تعبیه شده است. این نوار مگنتی، وظیفه اش حفظ و ثبت اطلاعات شخصی می باشد. همانطور که می دانید، جهت قرائت داده های کارت نیز باید از دستگاه های کارت خوان استفاده کرد. اگر از کارت مایفر استفاده می کنید، حتما باید دستگاه کارت خوان شما ریدر مایفر باشد. در صورتی که از کارت مگنتی استفاده می کنید، ریدر مگنت را باید در اختیار داشته باشید.

مزایای استفاده از کارت حضور و غیاب

کارت حضور و غیاب یکی از شیوه های نظم دادن و تامین امنیت در مجموعه های بزرگ است. این کارت ها از جمله مهمترین و ضروری ترین ابزارهایی است که باید در اختیار هر سازمانی قرار بگیرد. از همین رو، مدیران و صاحب منصبان سازمان ها، به خرید دستگاه حضور و غیاب و کنترل تردد روی می آورند. .شما با کمک کارت های حضور و غیاب قادر خواهید بود، به صورت اتوماتیک بر رفت و آمد کارکنانتان نظارت داشته باشید. این کارت ها اجازه می دهند تا به بهترین شکل حقوق و درآمد کارمندان را مدیریت کنید. چنانچه این نوع کارت ها را با سیستم کنترل تردد همراه نمایید، از هدررفت بسیاری از هزینه های شما نیز می کاهد. این کارت‌ها به مدیران اطمینان خاطر می دهدکه برای ارزیابی دستمزد، به کلیه داده‌های مربوط به ساعات اداری و کاری پرسنل‌شان اشراف داشته باشند.
یکی از مهمترین امتیازات کارت حضور و غیاب قیمت مناسب این نوع ابزار تشخیص هویت است. این کارت ها عملکردی آسان داشته و نیازی به آموزش ندارد. تنها کاری که کاربر باید انجام بدهد، نزدیک کردن کارت به دستگاه است. خوشبختانه سرعت پردازش اطلاعات به قدری سریع است که در ظرف چند ثانیه شناسایی انجام می شود. حتی در مقایسه با دستگاه های بیومتریک، سرعت پردازش بیشتری دارد. دقت بالای ثبت اطلاعات نیز به خوبی ارزیابی شده است. در این نوع دستگاه ها کارت شما به گونه ای پردازش اطلاعات می شود که کمترین اشتباهی صورت نمی گیرد. علاوه براین ، در صورت خرابی نیز دستگاه به راحتی تعمیر شده و کارت ها نیز قابل تعویض هستند.

معایب کارت های حضور و غیاب پرسنل

کارت حضور و غیاب بی شک مزایا و ویژگی های مثبت فراوانی دارد که ذکرش در متن فوق گذشت. اما بد نیست، به چند مورد از معایب آن نیز اشاره شود. به عنوان مثال، دارنده کارت ممکن است ، برخی روزها آن را به همراه نداشته باشد. یا ممکن است آن را گم کرده و بر اثر استفاده نادرست به آن صدماتی وارد آورده باشد. در چنین شرایطی نمی توان با کمک این کارت ها به تعیین هویت فرد پرداخت. از همین رو، کنترل ورود و خروج کارمندی که کارت خود را به همراه ندارد، امکان پذیر نخواهد بود. متاسفانه کارت های تردد امکان کپی شدن نیز دارند. با این همه، مزایای خوب این کارت ها باعث شده است تا همچنان این نوع ابزار در بین خریداران مقبولیت فراوانی داشته باشد.

قیمت کارت حضور و غیاب

درباره قیمت کارت حضور و غیاب باید خاطر نشان کرد، کارت های متنوعی در این زمینه موجود می باشد. هر کدام از این کارت ها بسته به نوع عملکرد و موادی که در آن بکار رفته است، قیمت های متفاوتی دارند. مثلا برخی سایت ها، کارت های RFID را به صورت بسته بندی های ده عددی به قیمت هفتاد و دو هزار تومان به فروش می رسانند. خوشبختانه قیمت دستگاه و کارت های تردد نیز نسبت به دیگر مدل ها مناسب تر است. معمولا قیمت دستگاهی که تنها وظیفه اش خواندن کارت است، قیمتی معادل یک میلیون تومان دارد.

دستگاه حضور و غیاب کارتی

دستگاه حضور و غیاب کارتی

نتیجه گیری

چنانچه این نوشتار را مطالعه کرده باشید، با این نکات آشنا شده اید؛کارت حضور و غیاب و اهمیت آن در کنترل تردد پرسنل ! همانطور که از این متن استنباط می شود، کارت حضور و غیاب ابزاری قدرتمند است که مدیران می توانند تردد کارکنان خود را زیر نظر داشته باشند. با توسعه شرکت و افزایش تعداد پرسنل، زمینه ای فراهم می شود تا ورود و خروج کارمندان به طرز شایسته ای کنترل شود. علاوه براین، داده‌هایی که از ورود و خروج پرسنل در اختیار مدیران قرار می‌گیرد، ارزیابی حقوق آنها را آسان تر می کند. این موضوع با کمک یک نرم افزار درآمد و دستمزد که به دستگاه اتصال می یابد، امکان پذیر می باشد. تمرکز خاص این نوشتار بر روی کارت‌های تردد، به خاطر این است که در طول سال‌های متمادی، این کارت‌ها همچنان طرفداران خود را داراست. مزایا و معایب استفاده از این نوع کارت ها نیز در این نوشتار آمده است که امیدواریم خواندن آن کمک کننده بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست