درب اتوماتیک ضد حریق چیست؟ (راهنمای خرید)

درب اتوماتیک ضد حریق چیست؟

 در این مطلب از بلاگ ایمن پاد سپهر با بررسی مزایای درب اتوماتیک ضد حریق همراه شما هستیم. قبل از بررسی موارد مربوط به درب اتوماتیک ضد حریق، باید اطلاعات مختصری را در اختیارتان قرار دهیم. درب های ضد حریق را به عنوان یکی از راه های خروج ساختمان می شناسند. این درب ها عملکرد متفاوتی به نسبت درب های ضد سرقت معمولی، دارند. درب مذکور از چارچوب و اجزای مقاوم در برابر حرارت ساخته شده تا در مواقع آتش سوزی بتواند جلوی حریق مقاومت نماید. درب های ضد حریق باید بر اساس ساختار جانبی خود، از مقاومت مناسبی برخوردار باشند. زیرا آن ها نقش حیاتی را در افزایش ایمنی ساکنین ساختمان ها و کاهش هزینه های ناشی از آتش سوزی را ایفا می کنند.

بررسی فواید درب اتوماتیک ضد حریق

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، درب اتوماتیک ضد حریق در برابر حوادث ناگواری همچون آتش سوزی میتواند به خوبی مقابله کند. این عمل به نوبه خود موجب حفظ جان و مال ساکنین یک ساختمان می گردد. اما به غیر از این مورد میتوان موارد دیگری را به عنوان فواید این درب نام برد.

درب اتوماتیک ضد حریق 1

اولین مزیت آن مربوط به مقاومت بالا در برابر آتش سوزی می باشد. درب های ضد حریق قادرند در مدت نود دقیقه بدون کوچکترین آسیبی در مقابل شعله های آتش مقاومت کنند. آتش نشانان میتوانند در فرصت نود دقیقه ای مذکور، اقدامات لازم جهت ورود به ساختمان و مهار حریق را انجام دهند. البته به خاطر داشته باشید که درب های استاندارد ضد حریق، درب هایی هستند که از جانب سازمان آتش نشانی مهر تایید را دریافت کرده اند. دومین مزیت این درب ها، زندانی کردن آتش در یک مکان مشخص می باشد.

در واقع درب اتوماتیک ضد حریق باید بتواند که آتش را در یک محدوده معینی محصور نماید. زیرا بر اثر آتش سوزی، حریق به سرعت در تمامی نقاط ساختمان پخش می گردد. وجود این درب ها موجب توقف انتشار حریق می گردد. در نهایت ساختمان مورد نظر، کمترین خسارات جانی و مالی را متحمل خواهد شد. سومین مزیت درب های مذکور، جلوگیری از پخش شدن گازهای سمی است. وسایل موجود در بسیاری از منازل را در کارخانه ها با ترکیبات شیمیایی مختلفی می سازند. سوختن این مواد با همدیگر و پخش شدن آن در محیط ساختمان، برای ساکنین آن جا مسمومیت های خطرناک تنفسی را ایجاد می کند. حتی ممکن است در برخی موارد، استشمام این گازها موجب مرگ یکی از ساکنین موجود در ساختمان نیز گردد. پس جهت جلوگیری از انتشار چنین دود هایی باید از درب های ضد حریق بهره برد. این درب ها مانع انتشار گاز های سمی در بخش های مختلف ساختمان می شوند.

دو کاربرد فرعی درب های ضد حریق

اولین کاربرد فرعی درب اتوماتیک ضد حریق، عایق بودن در برابر صدا است. حضور این درب ها در مکان های پر سر و صدا به شدت احساس می شود. برای مثال میتوان کارخانه ها، کارگاه های تولیدی، سالن های سینما و تئاتر را به عنوان نمونه ای از مکان های پر سر وصدا نام برد. هدف استفاده از این درب در چنین مکان هایی، جلوگیری از خروج صدا به فضای خارجی ساختمان می باشد. اما چرا این درب ها در برابر صدا عایق می باشند. در جواب به این سوال باید گفت که در ساخت این درب از مصالح مخصوصی استفاده شده است. این مصالح به صورت پیشفرض در برابر گرما و دود مقاومت می کنند. همچنین به طور ناخواسته در برابر خروج صدا نیز توانایی مقابله را دارند. با توجه به موارد عنوان شده میتوان گفت که این درب ها چند منظوره می باشند.

درب اتوماتیک ضد حریق 4
به عبارتی دیگر، شما با خریداری یک درب اتوماتیک ضد حریق، از آسیب های حاصل شده از آتش، دود و صدا در امان می مانید. دومین کاربرد فرعی این درب ها، خروج اضطراری نام دارد. اگر توجه کرده باشید، بیشتر درب ها خروج اضطراری واقع در ساختمان ها از نوع اتوماتیک ضد حریق می باشند. زیرا در هنگام وقوع بحران، به استفاده از درب های اضطراری نیاز پیدا خواهید کرد. پس میتوان نتیجه گرفت که درب های اضطراری باید در شرایط اضطراری نیز کاربرد داشته باشند و مانع بروز خسارات بیشتری گردند. آخرین مورد نیز مربوط به کارخانه های تولید کننده مواد شیمیایی است. یکی از موارد حیاتی در این کارخانه ها جلوگیری از انتشار مواد سمی در محیط کارخانه می باشد. درب های ضد حریق به دلیل بهره مندی از ساختار منحصر به فرد خود، میتوانند گزینه خوبی برای کارخانه های شیمیایی باشند. وجود این درب ها برای حفظ سلامت کارکنان کارخانه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

بررسی ویژگی های درب اتوماتیک ضد حریق

درب اتوماتیک ضد حریق دارای یک سری ویژگی های خاصی است. این ویژگی ها موجب تمایز درب های ضد حریق از درب های معمولی شده اند. ویژگی های مذکور توانسته به خوبی در بازار خرید و فروش درب های ساختمان تاثیر خود را بگذارد. به همین دلیل، خرید و فروش این درب ها در مقایسه به درب های معمولی، بیشتر می باشد. دسترسی راحت یکی از این ویژگی ها است. این درب ها را معمولا به رنگ قرمز می سازند. همچنین آنها را نیز طبق معمول در قسمت های خروجی ساختمان نصب می کنند. همین دو مورد موجب دسترسی و شناخت سریع این درب ها در ساختمان می گردد. همچنین دستگیره این درب طوری طراحی شده که همه افراد در هنگام بروز حادثه بتوانند آن را پیدا و درب را باز کرده و از محل بروز سانحه فرار کنند. دومین ویژگی، مختص به ظاهر درب ها می باشد. درب های معمولی معمولا فاقد شیشه هستند. اما درب های ضد حریق دارای یک شیشه مقاوم کوچکی می باشند.

درب اتوماتیک ضد حریق 2

شیشه درب اتوماتیک ضد حریق به آتش نشان ها کمک می کند تا بتوانند حریق را مشاهده کرده و برای مهار آن اقدامات لازم را انجام دهند. ویژگی بعدی مختص به دستگیره درب های ضد حریق است. دستگیر های این درب ها به صورت آنتی پنیک می باشند. در واقع این دستگیره به افراد گیر افتاده در آتش سوزی کمک می کند تا در صورت لزوم از داخل درب را باز کرده و فرار نمایند. آخرین ویژگی مربوط به سازگاری درب های مذکور با محیط زیست است. درب های ضد حریق را در کارخانه ها با مواد خاصی تولید می کنند. این مواد به طور کلی با محیط زیست سازگار هستند و کوچکترین آسیبی را به آن وارد نمی کنند. از لحاظ رنگ آمیزی نیز با اصول حفاظت از محیط زیست، مطابقت دارند. رنگ این درب ها به صورت پودری است. به همین دلیل رنگ آن ها در هنگام آتش سوزی، دود نمی کند. همچنین این رنگ در پایان آتش سوزی به صورت دست نخورده باقی می ماند.

راهنمایی های لازم قبل از خرید درب اتوماتیک ضد حریق

در این بخش قصد داریم راهنمای خرید درب ضد حریق شما، باشیم. قبل از خرید درب های اتوماتیک ضد حریق باید به برخی نکات توجه کرد. در وهله اول باید به مجوز های ساخت آن محصول دقت نمود. باید ببینید که آیا سازمان محیط زیست و سازمان آتش نشانی، ساخت این محصول را توسط شرکت مربوطه، تایید کرده اند یا خیر. در مرحله بعد باید به مقاومت دمایی آن توجه کنید. این درب ها باید به مدت 200 دقیقه در برابر دمایی به اندازه 800 درجه سانتیگراد، مقاومت داشته باشند. همچنین درب تولید شده باید مطابق دستورالعملات مرکز تحقیقات وزارت مسکن، راه و شهرسازی باشد. در هنگام خرید از فروشنده، برگه اصالت کالا را درخواست کنید. گارانتی معتبر، خدمات نصب و راه اندازی و پشتیبانی 24 ساعته از موارد مثبتی می باشند که هنگام خرید باید مورد توجه قرار داد. توصیه می کنیم که پیش از خرید محصول با مشاوران فعال در این حوزه  مشورت نمایید.

موارد مربوط به نگهداری درب اتوماتیک ضد حریق

در این بخش به صورت خلاصه شما را با موارد مربوط به نگهداری و تعمیر درب های ضد حریق آشنا می کنیم. برای نظافت این درب ها باید از پارچه نرم و آب گرم بهره برد. به یاد داشته باشید که به هیچ عنوان از رنگ های مختلف و روکش های چوبی برای زیبایی این درب استفاده نکنید. درب های مذکور را به وسیله آینه، پرده، آویز و وسایل تزئینی نپوشانید. اگر درب شما به رگلاژ نیاز داشت، بهتر است به شرکت سازنده و نمایندگی های آن، مراجعه کنید. به هیچ عنوان به صورت خودجوش، درب های ضد حریق را تعمیر نکنید. زیرا کوچکترین اشتباه در تعمیر آن ها ممکن است در مواقع بحران، خطرات بسیاری را با خود به همراه داشته باشد. هیچ وسیله ای را که مانع بسته شدن درب شود را در جلوی آن قرار ندهید. زیرا موانع مختلف، موجب بروز آسیب در سیستم اتوماتیک درب می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست