درب اسلایدینگ یا کشویی چیست؟

 امروزه استفاده از انواع درب اتوماتیکی در بسیاری از مکان های عمومی و شخصی باعث راحتی افراد در رفت و آمد شده است. این درب ها در انواع مختلف طراحی و نصب می شوند. یکی از نمونه های پرکاربرد از این درب ها، مدل های کشویی یا اسلایدینگ هستند. این درب ها به دلیل ویژگی ها و مزیت هایی که دارند، بیشترین میزان تقاضا را در بین محصولات مشابه داشته که در ادامه به بررسی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

یکی از کاربردی ترین نمونه های درب اتوماتیک، انواع درب اسلایدینگ یا کشویی است. مکانیزم این نوع از درب ها به صورت کشویی بوده که باعث راحتی استفاده از آنها شده است. ماده اولیه ای که در ساخت این نوع از درب استفاده می شود، شیشه است و تاثیر بسیار بالایی روی زیبایی ظاهری آن دارد. نصب و استفاده راحت این نوع از درب مکانیکی باعث شده تا بیشترین میزان استفاده را در مکان های مختلف داشته باشد. مزیت های بسیار زیادی در کاربرد درب های مکانیکی وجود دارد که در ادامه به چند مورد آن در خصوص نمونه های کشویی اشاره خواهیم کرد.

انواع درب اسلایدینگ 

انواع درب اسلایدینگ بر حسب لنگه هایی که در ساخت آنها مورد استفاده قرار گرفته، طبقه بندی می شوند. معمولا نمونه های دو لنگه و چهار لنگه جزء پرکاربردترین درب های کشویی به شمار می آیند. در نمونه های چهار لنگه، دو لنگه ثابت بوده و دو لنگه دیگر متحرک هستند. این نوع از درب ها برای مکان هایی پیشنهاد می شوند که تعداد مراجعه کننده آنها زیاد بوده و رفت و آمد در آن بالا است. در نمونه های دو لنگه نیز یک لنگه متحرک و لنگه دیگر ثابت می ماند. این نوع از درب کشویی نیز مناسب مکان هایی با رفت و آمد کم یا فضای محدود است.

درب اسلایدینگ اغلب برای مکان هایی با مراجعین زیاد استفاده می‌شود.

اکثر فروشگاه ها و سوپر مارکت ها این نوع درب کشویی را استفاده می کنند. شرکت ایمن پاد سپهر یکی از نمایندگی های معتبر و مجاز در زمینه طراحی و نصب انواع درب های مکانیکی از جمله نمونه های اسلایدینگ می باشد. کاربران با توجه به موقعیت و شرایط مکانی خود می توانند با مشاوران مجموعه ارتباط گرفته و مناسب ترین نوع از درب مکانیکی اسلایدینگ را سفارش دهند.

موارد و مکان های استفاده از درب اسلایدینگ

هر کدام از انواع درب کشویی یا اسلایدینگ به دلیل راحتی در طراحی و استفاده، کاربرد بسیار بالایی در مکان های مختلف دارند. قطعا بسیاری از ما هنگام مراجعه به مکان های مختلف، با نمونه های بزرگ و کوچک از این درب ها روبرو شده ایم. این درب ها به صورت عمده در مکان های عمومی و پر رفت و آمد به کار می روند که از مهمترین این مکان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • بانک ها
 • بیمارستان ها
 • ادارات و شرکت ها
 • مراکز تفریحی و ورزشی مختلف
 • ادارات و اماکن دولتی
 • فروشگاه های زنجیره ای و سوپر مارکت ها
 • ایستگاه های قطار شهری و متروها

استفاده از درب اسلایدینگ در بانک‌ها، بیمارستان‌ها و اماکن اداری بسیار رایج است.

مزیت های استفاده از درب های کشویی اتوماتیک

از جمله مواردی که باعث شده روز به روز به تعداد مکان هایی که از انواع درب اسلایدینگ استفاده می کنند، بیشتر شود، مزیت های آنها است. در ادامه به برخی از مهمترین مزیت های این نوع از درب ها اشاره خواهیم کرد.

 • یکی از مهمترین مزیت های موجود در این نوع از درب ها، امنیت بالای آنها است. این درب ها به دلیل برقی بودن و سیستم اتوماتیکی که در آنها به کار رفته، از درجه امنیت بالایی نسبت به نمونه های سنتی برخوردارند. برای حفظ امنیت در درب های سنتی از قفل و کلید استفاده می شد. در حالی که در این نوع از درب ها به کمک سیستم اتوماتیکی می توان درب ها را به راحتی بست و امکان باز کردن آن نیز نسبت به نمونه های سنتی بسیار کم است.
 • اشغال کم فضا توسط انواع درب اسلایدینگ یکی دیگر از مزیت های استفاده از این درب ها می باشد. این درب ها به گونه ای طراحی شده اند تا کمترین میزان فضا را اشغال کنند. چون دامنه حرکت این نوع درب ها در یک خط مستقیم افقی است، میزان فضای اشغال شده این درب ها نیز به اندازه قطر پایه ای درب است.
 • استفاده از مواد اولیه مقاوم در ساخت درب های کشویی نیز از جمله مزیت های مهم در این محصولات به شمار می آید. نوع شیشه ای که در ساخت این درب ها به کار می رود، معمولا شیشه نشکن یا سکوریت است. این شیشه ها مقاومت بالایی در برابر ضربه و ورود هوای گرم و سرد دارند.
 • سهولت و راحتی در استفاده از انواع درب اسلایدینگ نیز جزء مزیت های مهم به شمار می آید که کاربرد آن را در مکان های مختلف بالا برده است. کاربرد سنسورها در این نوع درب ها باعث می شود تا به محض نزدیک شدن به درب، به صورت اتوماتیک باز شود.
 • قابلیت برنامه ریزی در درب های اسلایدینگ نیز وجود دارد. کاربر می تواند ساعات مشخصی را در این درب ها تنظیم کند تا در آن ساعات مشخص، رفت و آمد از درب صورت گیرد. این قابلیت جزء مزایای مهم درب های اتوماتیکی است که برای استفاده در مکان های عمومی اهمیت بالایی دارد.

اجزای تشکیل دهنده انواع درب اسلایدینگ

مهمترین جزء تشکیل دهنده یک درب اسلایدینگ، شیشه ای است که در بدنه آن به کار رفته است. شیشه انتخابی می تواند دارای قطرهای مختلف با توجه به نیاز کاربر باشد. پروفایلی که شیشه سکوریت در آن قرار گرفته می شود، یکی دیگر از اجزای مهم در ساختار درب های اسلایدینگ می باشد. سیستم باز کننده این نوع از درب ها نیز جزء مهمترین بخش لوازم جانبی درب اتوماتیک به شمار می آید که شامل قسمت های مختلف است. ریلی که بالا و پایین درب قرار می گیرد و لنگه ها روی آن حرکت می کنند، یکی از قسمت های این سیستم به شمار می آید. چشم های الکترونیکی نیز که سنسورهای این بخش هستند و رفت و آمد افراد از درب را کنترل کرده تا با توجه به آن، درب باز و بسته شود. موتور گیربکس نیز مهمترین بخش این سیستم بوده که وظیفه اصلی باز کردن درب را بر عهده دارد. 

عملکرد درب های اسلایدینگ

تمام مدل های درب اسلایدینگ در دسته بندی درب های خطی قرار دارند. این نمونه از درب ها کمترین میزان فضا را نسبت به سایر درب های مکانیکی اشغال می کنند. عملکرد این نوع از درب ها به گونه ای است که لنگه های شیشه ای درب به کمک موتور گیربکسی و همچنین چرخ دنده ها روی قسمت ریل ها حرکت می کنند. برای ایجاد شرایطی که لنگه های درب بتوانند به راحتی حرکت کنند از غلطک های پلاستیکی در فریم های بالا و پایین درب ها استفاده می شود. سنسورهای حسگری که در این درب ها وصل می شود، باعث شده تا در صورت نزدیک و دور شدن افراد به درب، به صورت اتوماتیک باز و بسته شود.

بر روی انواع درب مکانیکی از سنسور کنترل سرعت نیز استفاده می شود. این قابلیت باعث می شود تا در صورت عبور افراد به صورت آهسته از درب کشویی، سرعت بسته شدن درب نیز کاهش یابد. این قابلیت برای جلوگیری از آسیب به افراد هنگام عبور از درب های مکانیکی می شود.

درب اسلایدینگ کمترین میزان فضا را نسبت به سایر درب های مکانیکی اشغال می کند.

نصب درب های اسلایدینگ

نحوه نصب درب اسلایدینگ از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل پیشنهاد می شود برای بالا بردن امنیت این درب ها، از یک فرد متخصص در این زمینه استفاده شود. چون در صورتی که نصب آن به درستی صورت نگیرد، می تواند مشکلات امنیتی را برای مکان مورد نظر داشته باشد. بسیاری از مراکز و شرکت هایی که کار طراحی و ساخت این درب ها را انجام می دهند، خدمات مربوط به نصب را نیز ارائه می کنند. شرکت ایمن پاد سپهر یکی از مراکز معتبری است که می تواند بهترین نمونه های درب کشویی را با خدمات استاندارد برای نصب و همچنین تعمیر درب اتوماتیک به مشتریان خود ارائه کند.

نتیجه گیری

یکی از بهترین درب های مکانیکی، درب اسلایدینگ یا کشویی است. این درب دارای یک طراحی ساده با حداقل میزان فضا برای نصب است. مزیت هایی مثل راحتی در طراحی و استفاده و همچنین اشغال فضای کم باعث شده تا در بسیاری از مکان های عمومی و شخصی از این مدل درب مکانیکی استفاده شود. این درب ها در نمونه های مختلف دو لنگه و چهار لنگه دارای بیشترین میزان تقاضا هستند. با توجه به بالا بودن امنیت در استفاده از درب های مکانیکی، تعداد مخاطبان آن روز به روز در حال افزایش هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست