درب هوشمند چیست و چه تفاوتی با درب اتوماتیک دارد؟

درب هوشمند چیست؟

امروزه افراد برای افزایش امنیت منازل خود از درب های جدید و به روز استفاده می کنند. درب هوشمند و اتوماتیک دارای ویژگی ها و کاربرد های خاصی است. این درب ها در کنار امنیت بیشتری که می توانند برای شما فراهم کنند استفاده از درب را برای کاربران راحت میکنند. به راحتی تنها با استفاده از یک ریموت میتوانید درب را باز و بسته و یا حتی قفل کنید. در ادامه با دو نوع درب هوشمند و اتوماتیک آشنا می شویم و پس از بررسی کاربرد ها و ویژگی های آنها این دو نوع درب را با یکدیگر مقایسه می کنیم.

آشنایی با درب اتوماتیک

درب های اتوماتیک امروزه اغلب در مکان های مختلف دیده می شوند. فرودگاه ها، مناطق مسکونی، بانک ها، بیمارستان ها، ادارات، واحدهای صنعتی یا حمل و نقل تنها برخی از مکان هایی هستند که می توانید بدون فشار دادن دکمه از درب عبور کنید.

باید به قرن اول بعد از میلاد و به منطقه مصر روم برگردید. در اینجا بود که ریاضیدان هرون اسکندریه اولین درب اتوماتیک شناخته شده را اختراع کرد. نویسندگان آن روز می گفتند که او از گرمای آتش برای پمپاژ آب از یک ظرف به چند ظرف با فشار استفاده می کرد. به لطف قرقره ها و طناب ها، این ظروف قادر بودند درهای معبدی را باز کنند.

این موضوع خیلی ها را شگفت زده کرد و هرون اسکندریه خیلی زود تکنیک باز کردن درب خود را در مکان های دیگر مانند ورودی های شهر به کار برد.

هرون اسکندریه علیرغم اینکه بسیار جلوتر از زمان خود بود، نتوانست سیستم خود را در مکان های بیشتری راه اندازی کند. معاصران او و نسل‌های بعدی او معتقد بودند که باز کردن دری با استفاده از نیروی انسانی یا حمل حیوانات آسان‌تر و مؤثرتر است.

ده ها قرن بعد در سال 1931 بود که مهندسان رابی و ریموند اولین مدل دستگاهی را طراحی کردند که به طور خودکار باز شدن یک در را فعال می کرد. این اختراع به ثبت رسید و در رستورانی در کانکتیکات در ایالات متحده نصب شد. با استقبال پیشخدمت‌های رستوران مواجه شد، زیرا آنها می‌توانستند با دستان پر از ظروف و لیوان‌ها بدون نیاز به استفاده از آنها برای باز کردن در، حرکت کنند.

سال ها بعد، اولین درب اتوماتیک کشویی وارد بازار شد. محصولی که تنها در چند سال آینده، 70 سال به بازار عرضه خواهد شد.

نحوه کارکرد درب اتوماتیک

درب های اتوماتیک از حسگرهایی برای تشخیص حرکت، فشار یا تصاویر مادون قرمز استفاده می کنند که باعث باز یا بسته شدن درها می شود. به محض تشخیص فشار یا حرکت درها باز می شوند و به محض اینکه سنسورها دیگر نتوانند چیزی را تشخیص دهند، درها بسته می شوند.این فشار یا حرکت توسط یک فرد یا یک جسم قابل تشخیص است و سنسورها سیگنالی را به درب های اتوماتیک ارسال می کنند. علاوه بر این، این کار باعث باز یا بسته شدن آنها می شود. درب‌های اتوماتیک در طرح‌های مختلف، سبک‌های باز می‌شوند. به عنوان مثال، درب های اتوماتیک کشویی. همچنین می‌توانید درب‌های خودکار را با تنظیمات خریداری کنید، بنابراین می‌توانید درب‌ هایتان را طوری تنظیم کنید که برای همیشه باز بمانند، یا می‌توانید آنها را با تایمر باز و بسته کنید، فقط می‌توانید زمانی که حسگرها حرکت را تشخیص می‌دهند، آنها را باز کنید.مزایای درب هوشمند

سنسور های درب اتوماتیک چگونه کار می کنند؟

انواع مختلف حسگرها در درب هوشمند و اتوماتیک به روش های مختلفی کار می کنند. به عنوان مثال، برخی از حسگرها با تشخیص حرکت شخصی که به سمت درها می رود کار می کنند. سنسورهای دیگر با تشخیص فشار ناشی از وزن شخص یا چیزی کار می کنند، و همچنین برخی از سنسورها وجود دارند که از فناوری مادون قرمز برای تشخیص زمان تغییر تصویر از محیط معمولی خود استفاده می کنند.سنسورهایی که از حرکت برای باز کردن درب‌های اتوماتیک استفاده می‌کنند معمولاً در بالا و کناره‌های قاب درب قرار می‌گیرند و سنسورهایی که از فشار استفاده می‌کنند عموماً روی زمین قرار دارند و معمولاً با استفاده از فرش یا حصیر پنهان می‌شوند. درب‌های اتوماتیک کشویی مسیرهایی را در امتداد پایین دنبال می‌کنند تا هنگام سر خوردن با یکدیگر برخورد نکنند. آنها بیشتر در مغازه های بزرگتر استفاده می شوند، و همچنین برای اهداف امنیتی عالی هستند، زیرا هر بار که شخصی وارد ساختمان شما می شود باز می شوند.

چرا از درب های اتوماتیک استفاده میشود؟

درب های اتوماتیک نسبت به درب هوشمند به دلایل مختلفی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و دارای مزایای بسیار متنوعی هستند. در اینجا چند مورد از کاربردها و مزایای اصلی درب های اتوماتیک آورده شده است: امنیت: درب های اتوماتیک یک راه عالی برای ایمن سازی اموال شما هستند زیرا به محض اینکه هر حرکتی تشخیص داده شود، درها باز می شوند. دسترسی: این درب ها برای دسترسی آسان و برای افراد دارای معلولیت بسیار عالی هستند، زیرا نیازی به فشار دادن یا کشیدن در یا فشار دادن دکمه ندارید.  کنترل: می‌توانید تعداد افرادی که وارد کسب‌وکارتان می‌شوند را کنترل کنید، زیرا می‌توانید هر بار باز شدن درها را ببینید. همچنین تنظیمات مختلفی برای کنترل میزان باز شدن درها وجود دارد.  شرایط آب و هوایی: در شرایط آب و هوایی نسیمی، به دلیل فشار باد کسی را نخواهید داشت که در را باز کند و همچنین درب فقط برای چند ثانیه باز می شود تا هوای سرد و بارانی وارد ملک شما نشود.  حرفه ای بودن: درب های اتوماتیک می توانند ظاهر حرفه ای را به ساختمان اضافه کنند که مشتریان بیشتری را به محل کار شما جذب می کند.آیا درب های اتوماتیک ایمن هستند؟تمام درب های اتوماتیک باید الزامات، قوانین و مقررات خاصی را رعایت کنند. آنها برای اطمینان از اینکه هیچ گونه خطر ایمنی و سلامتی که می تواند باعث آسیب یا آسیب شود، ندارند، آزمایش می شوند.

آشنایی با درب هوشمند

در ابتدایی ترین حالت، درب هوشمند یک قفل الکترونیکی است که به خانه شما متصل می شود و به شما امکان می دهد بدون نیاز به کلید سنتی درب خود را باز کنید. این کار را می توان با استفاده از صفحه کلید، برنامه گوشی هوشمند و گاهی اوقات یک اسکنر اثر انگشت انجام داد.درب های هوشمند ویژگی های بی شماری را روی میز به ارمغان می آورند. اینها بر اساس مدل دقیقی که خریداری کرده‌اید متفاوت است، با قفل‌های ممتاز معمولاً بیشتر از همتایان مقرون به صرفه خود ارائه می‌دهند. در اینجا نگاهی گذرا به برخی از وظایفی که درب های هوشمند می توانند انجام دهند، آورده شده است. 

باز کردن قفل با صفحه کلید: اکثر درب های هوشمند دارای صفحه کلید هستند. این به شما امکان می دهد به سادگی یک رمز عبور برای باز کردن یا قفل کردن درب تایپ کنید – بدون نیاز به کلید استاندارد.

باز کردن قفل با یک برنامه تلفن هوشمند: اگر هنگام تنظیم درب هوشمند خود یک برنامه تلفن همراه هوشمند نصب کرده باشید، مجموعه ای از ویژگی های اضافی را دریافت خواهید کرد. یکی از این ویژگی ها، امکان باز کردن درب از راه دور با استفاده از اپلیکیشن گوشی هوشمند است. برعکس، می‌توانید از این برنامه برای اطمینان از قفل بودن درب هنگام دوری از خانه استفاده کنید.

تنظیم رمز عبور موقت: از خانه خود به عنوان اجاره کوتاه مدت استفاده می کنید؟ درب های هوشمند با در اختیار گذاشتن رمزهای عبور موقت، امنیت خانه را برای هر بازدیدکننده جدید آسان می کنند. اینها معمولاً در کنار رمز عبور دائمی شما اجرا می شوند و به شما امکان می دهند هر زمان که یک بازدیدکننده جدید اتاقی را بدون حذف رمز عبور اصلی شما رزرو می کند، به سرعت کدها را تعویض کنید.

ویژگی های درب هوشمندبا خانه هوشمند خود همگام سازی کنید: محصولات خانه هوشمند در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارند و درب های هوشمند اغلب در اکوسیستم موجود شما قرار می گیرند. این به شما اجازه می دهد تا پس از باز کردن قفل یا قفل درب، پارامترهای مختلفی مانند خاموش کردن چراغ ها یا تغییر دمای خانه خود را تنظیم کنید. برخی از درب های هوشمند حتی می توانند به سیستم امنیتی خانه شما متصل شوند.

عملکرد قفل خودکار: هیچ چیز بدتر از این نیست که وارد جاده شوید و به یاد نیاورید که آیا در را قفل کرده اید یا خیر. انتخاب یک درب هوشمند ممتاز این مشکل را به طور کامل برطرف می کند، زیرا بسیاری از مدل ها به شما امکان می دهند عملکرد قفل خودکار را فعال کنید که پس از چند دقیقه عدم فعالیت درب شما را خاموش می کند.

ارسال هشدارهای تلفن هوشمند: برخی از درب های هوشمند به شما امکان می دهند اعلان های فشاری را فعال کنید تا زمانی که در قفل یا باز است، هشدار دریافت کنید. این به ویژه در صورتی مفید است که هنگام تعطیلات یک سگ نشین کنار خانه شما تاب بخورد، به شما اطلاع دهد که چه زمانی می رسد و از قفل شدن درها هنگام خروج مطمئن شوید.

درب های هوشمند چگونه کار می کنند؟

درب های هوشمند جایگزین قفل گیره شما می شوند یا به قفل موجود در درب شما متصل می شوند. نصب آنها آسان است. مواردی مانند درب هوشمند وای که به تبلت شما متصل می‌شوند. نصب حدود 10 دقیقه برای درب های هوشمند اضافی و حدود 20 تا 30 دقیقه برای انواع درب های هوشمند جایگزین درب های هوشمند شما طول می کشد.هر درب هوشمند معمولاً همراه با دستورالعمل های نصب گام به گام در برنامه خود و فیلم های مفید برای آسان تر کردن فرآیند ارائه می شود. نصب معمولاً فقط به پیچ گوشتی نیاز دارد. اگر قفل بسته بندی ندارید، ممکن است لازم باشد فردی را استخدام کنید تا درب شما را سوراخ کند تا قفل جدید شما را جا دهد. پس از نصب، درب هوشمند را با استفاده از بلوتوث یا وای فای خانه خود به برنامه متصل می کنید. وقتی این کار انجام شد، می‌توانید با استفاده از تلفن خود در را قفل و باز کنید و سایر ویژگی‌هایی که درب هوشمند ممکن است از طریق برنامه داشته باشد را کنترل کنید.

تفاوت درب هوشمند با اتوماتیک

میان دو درب هوشمند و اتوماتیک سه تفاوت بسیار مهم است. اولین تفاوت نحوه کنترل درب ها است که در مدل درب هوشمند علاوه بر ریموت و کنترل می توان از لپ تاپ و گوشی موبایل هم استفاده کرد ولی در درب های اتوماتیک فقط ریموت و کنترل قابل استفاده است.

تفاوت دوم هنگام قطعی برق است که درصورتی که برق ساختمان قطع شود درب اتوماتیک از کار می افتد و نمیتوان آن را باز و بسته کرد اما درب هوشمند جدا از اتصالات برق ساختمان به منابع دیگری هم متصل است و بدون وجود برق می تواند به کار خود ادامه دهد.

درب های هوشمند دارای سیستم تردد هستند که از آن در مکان های مهم مانند بیمارستان ها و سازمان ها استفاده می شود. این سیستم هوشمند تنها اجازه ورود و خروج به یک سری موارد خاص را میدهد که این سیستم در درب های اتوماتیک قرار ندارد.

نتیجه

مهم ترین نکته هنگام تهیه درب نیاز کاربر است که باید با تحقیق درباره مدل های مختلف بهترین مدل را که نیاز او را برطرف میکند تهیه کند. تمامی درب ها به مانند درب هوشمند و درب اتوماتیک دارای ویژگی ها و نکات مثبت و منفی زیادی هستند که انتخاب آن ها بستگی به نیاز شما دارد. ایمن پاد سپهر یکی از بهترین تولیدکننده های درب اتوماتیک در ایران است که نیاز همه جانبه مصرف کنندگان را در تولید انواع درب های اتوماتیک در نظر گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست