دلایل اهمیت چشمی درب پارکینگ

چشمی درب پارکینگ

چشمی درب پارکینگ که به فتوسل نیز معروف است یکی از کاربردی ترین اجزای درب های اتوماتیک به شمار می رود. چشمی باعث می شود تا درب به صورت اتوماتیک باز و بسته شود. چشمی ها در انواع مدل های مختلف تولید می شوند که هر یک از این مدل ها دارای کاربرد و ویژگی های خاص خود می باشند. در حالت کلی می توان گفت چشمی ها به صدا، نور و حرکات اجسام مختلف حساس می باشند و در صورتی که چشمی حضور مانعی را احساس کند از بسته شدن درب جلوگیری می کند. ویژگی ذکر شده فتوسل باعث کاهش خسارات و آسیب های جانی و مالی می گردد. در نتیجه می توان گفت که استفاده از چشمی در ساختار درب اتوماتیک دارای مزایای بیشماری است. برای شناخت بیشتر چشمی درب پارکینگ تا انتهای این مقاله همراه ایمن پاد سپهر باشید.

چشمی درب پارکینگ چیست ؟

درب های اتوماتیک ابتدا بدون چشمی طراحی می شدند. این درب ها با بسته شدن ناگهانی باعث ایجاد خسارت های مالی و جانی زیادی می شدند به همین دلیل طراحان تصمیم گرفتند تا در طراحی این نوع درب ها از چشمی درب پارکینگ استفاده نمایند. استفاده از چشمی در ساختار درب اتوماتیک پارکینگ باعث می شود تا عملکرد این نوع درب های برقی به صورت قابل توجهی بهبود پیدا کند.
چشمی درب پارکینگ مانند سنسوری پیشرفته عمل می کند و زمانی که یک فرد یا یک شی به درب نزدیک می شود چشمی با تشخیص این مسئله درب را باز می کند. بعد از اینکه فرد یا شی از درب عبور می کنند و چشمی حرکت هیچ فردی و شی را در نزدیکی درب تشخیص نمی دهد درب به صورت اتوماتیک بسته می شود.
چشمی درب پارکینگ شامل دو بخش مهم فرستنده (TX) و گیرنده (RX) می باشد. این دو بخش باعث ایجاد خط مستقیم و نامرئی مادون قرمز می شوند. توجه داشته باشید که این خط مستقیم و نامرئی وظیفه دارد که وجود هر نوع مانعی را بررسی کند و در صورتی که هیچ مانعی برای بسته شدن درب وجود نداشته باشد درب بسته می شود. در بخش بیرونی و داخلی درب پارکینگ یک جفت از این نوع چشمی که دارای بخش فرستنده و گیرنده هستند نصب می گردد.

انواع چشمی درب پارکینگ

چشمی درب پارکینگ در انواع مدل های مختلف تولید و طراحی می شود. از مهم ترین انواع چشمی مخصوص درب پارکینگ می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1. چشمی درب پارکینگ معمولی

برای طراحی این نوع چشمی از یک فرستنده و گیرنده استفاده می شود. فرستنده و گیرنده به کمک نور مادون قرمز با یکدیگر در ارتباط می باشند. توجه داشته باشید که چشمی هایی که در قسمت داخلی و خارجی درب پارکینگ نصب می شوند باید به صورت کامل در قسمت روبروی یکدیگر قرار بگیرند.
فتوسل معمولی دارای برد با طول 15 متر است به همین دلیل از این نوع چشمی در طراحی درب های اتوماتیک پارکینگ استفاده می شود.

2. چشمی درب با برد بلند

عملکرد این نوع چشمی مانند چشمی معمولی می باشد با این تفاوت که طول برد در این دو مدل چشمی با یکدیگر متفاوت است.
چشمی درب پارکینگ با برد بلند قادر است تا فاصله ای با طول 35 متر را پشتیبانی کند. از این نوع چشمی برای طراحی درب اتوماتیک عریض و بزرگ پارکینگ استفاده می شود.

3. چشمی درب مرکز کنترل

از این نوع چشمی برای درب پارکینگ ساختمان های امروزی و مدرن استفاده زیادی می شود. این نوع چشمی باعث می شود تا بتوان به راحتی درب پارکینگ را به کمک یک ریموت باز و بسته کرد.

4. چشمی درب پارکینگ وایرلس

این نوع چشمی نیاز به سیم کشی کردن ندارد و انرژی مورد نیاز برای باز و بسته کردن درب را از طریق باتری که در مدار وجود دارد تامین می کند. اگر در مکان هایی امکان سیم کشی کردن وجود نداشته باشد می توان از فتوسل وایرلس استفاده کرد.

چشمی وایرلس درب پارکینگ

چشمی وایرلس درب پارکینگ

5. چشمی درب پارکینگ گردان

اگر محل نصب چشمی در درب اتوماتیک دارای زاویه می باشد بهتر است از فتوسل گردان استفاده نمایید. فتوسل گردان شبیه به فتوسل معمولی و فتوسل با برد بلند کار می کند با این تفاوت که این نوع چشمی قابلیت گردان نیز دارد.

6. چشمی درب آینه ای

برای نصب این مدل چشمی، گیرنده و فرستنده باید روی دیوار نصب شوند و در مقابل این دو بخش مهم نیز آینه ای نصب می گردد. آینه نور مادون قرمز را از سوی فرستنده دریافت می کند سپس این نور را برای گیرنده ارسال می نماید.
شایان ذکر است که چشمی درب پارکینگ آینه ای دارای برد کوتاهی می باشد و تنظیم آینه این نوع چشمی ها نیز کمی دشوار است.

کاربردهای چشمی درب پارکینگ

حال که با انواع چشمی درب پارکینگ آشنا شدید بهتر است به این نکته نیز توجه داشته باشید که هر یک از مدل های فتوسل درب پارکینگ دارای کاربردهایی خاص می باشند.
از مهم ترین انواع کاربرد چشمی درب پارکینگ می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. تشخیص مانع در نزدیکی درب ( در صورتی که تمایل دارید چشمی مانع هایی که در فاصله دورتر از درب پارکینگ قرار گرفته اند را نیز تشخیص بدهد بهتر است از فتوسل با برد بلند استفاده کنید.)
 2. باز و بسته کردن درب به صورت اتوماتیک
 3. پیشگیری از ایجاد خسارت های مالی و جانی با باز و بسته کردن به موقع درب پارکینگ
 4. کنترل عبور و مرور وسایل نقلیه و افراد
 5. امکان باز و بسته کردن درب اتوماتیک پارکینگ به کمک ریموت
عملکرد چشمی درب پارکینگ

مکانیزم عمل چشمی درب پارکینگ

نصب چشمی درب پارکینگ

برای نصب فتوسل درب پارکینگ باید اطلاعات کافی را در این زمینه داشته باشید. قبل از هر چیز بهتر است بدانید که چشمی مخصوص درب پارکینگ در مکان های زیر نصب می شود :

 1. نزدیک درب پارکینگ با ارتفاع حدود 25 تا 60 سانتی متر از سطح زمین
 2. پله هایی که در مجاورت درب پارکینگ قرار دارند.

برای نصب چشمی درب پارکینگ می توانید طبق مراحل زیر پیش بروید :

 1. چشمی ها باید به صورت کامل رو به روی یکدیگر قرار بگیرند. برای تراز کردن چشمی ها می توانید از خط تراز استفاده کنید. در صورتی که زمین هم سطح است می توانید فاصله ریل تا چشمی را محاسبه کنید سپس چشمی ها را در قسمت داخلی و خارجی درب پارکینگ نصب نمایید.
 2. قسمت درب چشمی جک را باز نمایید.
 3. در یکی از سمت ها دو عدد سیم به مدار چشمی متصل شده اند. یکی از این سیم ها +24 ولت دارد و سیم دیگر نیز دارای -24 ولت است. توجه داشته باشید که این دو سیم باید به درستی در چشمی جایگذاری شوند. اگر قسمت مثبت و منفی سیم ها به درستی جایگذاری نشوند ممکن است چشمی درب پارکینگ در زمان استفاده دچار آسیب و مشکلاتی شود. در صورتی که این دو سیم به یکدیگر برخورد کنند امکان دارد برد جک نیز بسوزد.
 4. در قسمت دیگر نیز چهار عدد سیم به برد متصل شده اند که یکی از آن ها منفی و دیگری مثبت می باشد. توجه داشته باشید که دو سیم مثبت و منفی باید طبق مرحله سوم به فتوسل متصل شوند. دو سیم باقی مانده را می توانید به راحتی و بدون نیاز به رعایت ترتیبی خاص به هر یک از دو ورودی رله متصل نمایید.

برخی از اوقات ممکن است با وجود چشمی، درب اتوماتیک پارکینگ در زمان باز و بسته شدن با مشکلاتی رو به رو شود. هر یک از این مشکلات ممکن است به دلیل وجود ایرادی در چشمی درب رخ دهند. به همین دلیل بهتر است در زمان نصب چشمی مخصوص درب پارکینگ نکات زیر را همواره مد نظر داشته باشید :

 1. سنسورهای گیرنده و فرستنده فتوسل باید کاملا تراز یکدیگر باشند و در مقابل هم نصب شوند.
 2. اگر چشمی درب پارکینگ کثیف شود ممکن است عملکرد صحیح آن دچار اختلالاتی گردد.
 3. هرگز چشمی را در برابر نور مستقیم خورشید نصب نکنید زیرا نور خورشید باعث ایجاد اختلال در عملکرد چشمی درب پارکینگ می شود. در صورت لزوم می توانید چشمی را به همراه سایه بان در برابر نور مستقیم خورشید نصب کنید که در این صورت سایه بان از چشمی در برابر نور محافظت می کند.
 4. همانطور که ذکر شد چشمی درب وایرلس به کمک باتری کار می کند. در صورت که باتری ضعیف شود سرعت ارسال و دریافت نور مادون قرمز این نوع چشمی نیز کاهش پیدا می کند.
 5. اگر در مسیر سیم کشی چشمی درب پارکینگ قطعی وجود داشته باشد بدون شک چشمی در زمان باز و بسته کردن درب دچار اختلال می شود.
 6. از نفوذ آب به قسمت داخلی چشمی جلوگیری کنید زیرا آب باعث آسیب دیدن سنسور چشمی می شود. در نتیجه سنسور از کار می افتد و در عملکرد فتوسل اختلال قابل توجهی ایجاد می شود.
 7. در زمان نصب چشمی مخصوص درب پارکینگ هرگز نگران برق گرفتگی نباشد زیرا ولتاژ تغذیه چشمی برابر با 24 ولت است. در صورتی که یک سیم 24 ولت با پوست دست شما تماس پیدا کند فقط در پوست دستتان احساس سوزش ناچیزی خواهید داشت.
 8. اگر دیوارهایی در قسمت کناری چهار چوب درب قرار دارند قابلیت نصب فتوسل ندارند می توانید برای نصب این دستگاه از پایه های مخصوص استفاده نمایید.
 9. بعد از نصب چشمی مخصوص درب پارکینگ دست هایتان را جلوی چشمی تکان دهید تا از نحوه عملکرد صحیح آن مطمئن شوید.

نکات مهم درباره خرید چشمی

در زمان خرید چشمی درب پارکینگ نکات زیر را مد نظر داشته باشید :

 1. چشمی مخصوص درب پارکینگ را از بین مدل های با کیفیت انتخاب کنید تا به مرور زمان در نحوه عملکرد چشمی اختلالی ایجاد نشود.
 2. فتوسل باید در برابر ضربات دارای استحکام بالایی باشد.
 3. چشمی را برای خرید انتخاب کنید که سنسورهای آن دارای حساسیت بالایی باشند.
 4. اگر وزن چشمی درب پارکینگ سبک باشد در زمان نصب چشمی با مشکلات زیادی رو به رو نخواهید شد.
 5. چشمی را برای خرید انتخاب کنید که در مقابل سرما و گرما دارای عایق مناسبی باشد.

سخن پایانی

همانطور که در این مطلب مطالعه کردید انواع چشمی درب پارکینگ دارای عملکرد تقریبا یکسانی می باشند. بهتر است در زمان خرید چشمی حساسیت و دقت لازم را به خرج دهید تا بتوانید فتوسل با کیفیت و کاربردی را انتخاب کنید. اگر شما تمایل دارید بعد از نصب فتوسل، این دستگاه به صورت دقیق کار کند بهتر است برای نصب چشمی از افراد ماهر و آموزش دیده کمک بگیرید. در صورتی که چشمی به درستی نصب نشود ممکن است در روند عملکرد آن اختلالاتی ایجاد شود و در نتیجه درب پارکینگ در زمان باز و بسته شدن با مشکلات زیادی رو به رو شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست