راهبند هیدرولیکی چیست؟

راهبند هیدرولیکی

همه ما دوست داریم که از محیط زندگی، محل کار یا کسب و کار خود، در برابر انواع خطرات احتمالی محافظت کنیم. در، دیوار، پنجره، موانع، ستون‌ها و قفل ها، تنها تعداد اندکی از موانعی هستند که می‌توانند به عنوان یک راهبرد امنیتی، انتخاب شوند. استخدام یک یا چندین نیروی انسانی با عنوان شغلی حراست نیز می تواند یک راهکار دیگر باشد. اما وقتی تعداد و اندازه گیت های ورودی – خروجی یک محوطه، افزایش پیدا کنند؛ ممکن است ابزارهای دیگری برای افزایش امنیت و دقت تردد ها در نظر گرفته شوند. در این مقاله ایمن پاد سپهر به معرفی راهبند هیدرولیکی که یک ابزار کارآمد برای چنین مواقعی است؛ می پردازیم.

راهبند هیدرولیکی به چه معنا است؟

یکی از راهکار های هوشمند و کمک کننده به نگهبان هر پارکینگی، راهبند های پارکینگ هستند که به ساماندهی ترافیک کمک می کنند. این موانع به راحتی به صورت خودکار باز و بسته می شوند. در حقیقت راهبند های هیدرولیکی به عنوان نوعی محافظ، در بسیاری از مکان هایی که نیاز به تدابیر امنیتی دارند استفاده می شوند. پایگاه های نظامی، ساختمان های قضایی، کلانتری ها، موسسات خصوصی و … مکان هایی هستند که استفاده از راهبند های هوشمند، به منظور افزایش حفاظت آن ها ضروری است.
راهبند های هیدرولیکی، راهبند هایی هستند که با استحکام بالا ساخته شده و به صورت هیدرولیکی کار می کنند. راهبند های هیدرولیکی به عنوان یکی از بهترین و مطمئن ترین راه حل ها برای کاهش سرعت خودرو ها و توقف آن ها در پارکینگ است. این راهبند ها که معمولا در بنادر، زندان ها و گمرکات استفاده می شوند؛ به منظور هدایت تردد وسایل نقلیه، حفاظت از افراد و اموال و در نتیجه بالا بردن سطح ایمنی اماکن کاربرد دارند. البته راهبند ها را می توان به صورت های مختلفی از قبیل: ریموت از راه دور، دکمه الکتریکی و با استفاده از پمپ یا اهرم دستی، کنترل کرد.
مین فریم راهبند هیدرولیکی از سیلندر روغن هیدرولیک، فلپ متحرک و قاب تشکیل شده است که می تواند نقش تعادل بار و بافل را ایفا کند. ایستگاه انتقال هیدرولیک سرعت بالا و پایین رفتن را توسط مخزن روغن و شیر پمپ روغن دستی، تغییر می دهد. در صورت قطع برق، بافل را می توان به صورت دستی پایین یا به صورت دستی بالا برد. خوب است بدانید که سیستم کنترل الکتریکی اتوماتیک، مادربرد و حتی کنترل کننده اتوماتیک راهبند، شامل جعبه کنترل، ریموت کنترل و دکمه دستی است.

نحوه عملکرد راهبند هیدرولیکی

باز و بسته شدن راهبند های هیدرولیکی با دستگاه های مختلفی مثل دوربین، کنترل از راه دور، ریموت و … امکان پذیر است. به طور کلی راهبند اتوماتیک هیدرولیکی از این اجزا تشکیل شده است: 1- پمپ هیدرولیک 2- موتور: غوطه ور در حمام روغن 3- پیستون های غوطه ور: دو پیستون هیدرولیک مخالف 4- منبع تغذیه: 60/50 هرتز 5- اهرم خلاص کن 6- LED قرمز/ سبز 7- بوم: مانع فیزیکی راهبند می باشد که عبور و مرور را کنترل می کند.
لوازم جانبی یک راهبند هیدرولیکی که بنا به ضرورت می توان آن ها را به کار برد نیز عبارتند از: 1-چراغ های چشمک زن یا قرمز/سبز؛ 2- گیرنده، فرستنده و آنتن رادیو کنترل؛ 3- فتوسل ایمنی، پایه و پوشش؛ 4- آشکارساز حلقه القایی؛ 5- پمپ تخلیه؛ 6- سیستم کارتخوان؛ 7- پمپ دستی؛ 8- کولر روغن /هیتر با توجه به شرایط آب و هوایی؛ 9- منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) برای بالا و پایین بردن راهبند در صورت عدم برق.
نوعی از راهبند هیدرولیکی، راهبند بولارد هیدرولیکی است. این راهبند ها به شکل ستونی هستند. این مدل از راهبند ها بر اساس طول و عرض، قطر ستون و جنسشان شناخته می شوند که همین امر موجب ایجاد افزایش قیمت آن ها شده است.
عملکرد فنی راهبند هیدرولیکی به این صورت است که روغن هیدرولیک، از طریق سوپاپی یک طرفه، توسط پمپ دستی هیدرولیک، وارد سیلندر می شود. در این زمان، روغن هیدرولیک ورودی به سیلندر، به دلیل تک سوپاپی بودن نمی تواند معکوس شود. در نتیجه میله سیلندر را به سمت بالا فشار می دهد و روغن هیدرولیک را به طوری که مداوم به بالا می رود؛ دائماً وارد سیلندر می کند. زمانی که سیلندر پایین می آید؛ شیر هیدرولیک باز می شود تا روغن هیدرولیک به مخزن سوخت بازگردد و در نهایت مسدود کننده راه بسته خواهد شد.

عملکرد راهبند هیدرولیکی

کاربردهای ترافیکی راهبند هیدرولیکی

مزایای راهبند هیدرولیکی

سیلندرهای هیدرولیک بخش بسیار مهمی از ماشین آلات هیدرولیک هستند و این یکی از مزایای راهبند هیدرولیکی است. آنها نقش یک محرک را در کل یک ماشین هیدرولیک ایفا می کنند. به طور کلی، سیلندر هیدرولیک انرژی هیدرولیک را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. سیلندر هیدرولیک در یک راهبند هیدرولیکی، شامل لوله، میله، پوشش میله، پیستون، دستگاه مهر و موم، دستگاه بافر است. مدار هیدرولیک را می توان با تعویض قطعات، ساده و سریع تعمیر کرد. ان راهبند سرو صدای کمی داشته و در عین حال، طول عمر و دوام بالایی دارد. در صورت قطع برق، راهبند را می توان به صورت دستی بالا یا پایین آورد. در ضمن با استفاده از کنترلر منطقی PLC، می ‌توان فرآیند بالا و پایین رفتن را از طریق کارت ‌خوان هوشمند، دستگاه‌ های بیومتریک مانند اثر انگشت یا شکل دست، کنترل از راه دور، دکمه ‌های عملیاتی و… کنترل نمود.
اتخاذ فناوری درایو هیدرولیک فشار بالا، کل سیستم راهبند را ایمن، قابل اعتماد و پایدار ساخته است. سرعت واکنش این راهبند به موانع، نسبتا سریع است؛ به طوری که زمان عکس العمل این راهبند می تواند حداکثر 3 ثانیه باشد که زمان بسیار قابل قبولی است. علاوه بر این، سنسور زمین، چراغ های هشدار یا چراغ های راهنمایی قرمز و سبز را می توان به این سیستم کنترلی اضافه کرد. از طریق کنترل از راه دور بی سیم، می توان راهبند را تا 100 متر در اطراف کنترلر (با توجه به محیط ارتباط رادیویی در محل) بالا برد. همچنین کارت خوان و سیستم RFID را می توان به این سیستم اضافه کرد؛ به طوری که کاربر قادر باشد تا با کشیدن کارت احراز هویت، کنترل راهبند را در دستان خویش بگیرد.

نگهداری و تعمیرات راهبند هیدرولیکی

در فرآیند تعمیر و نگهداری راهبند هیدرولیکی، برق مربوطه باید به موقع قطع شود و از تابلو یا علائمی مثل تعمیر و نگهداری استفاده شود. لازم است تا وضعیت عملکرد سوئیچ ها، دکمه ها، چراغ های نشانگر و زنگ ها را یک بار در ماه بررسی کنید. هنگامی که دستگاه مانع حرکت وسایل نقلیه و یا عابران پیاده شد، راه را برای آنها فورا باز کنید. راهبند را تمیز نگه دارید تا از عمر مفید، عملکرد و سالم بودن قطعات دستگاه، اطمینان حاصل کنید. در روزهای زمستانی که برف و یخبندان بسیار طاقت فرسا است؛ در صورت وجود یخ گرفتگی بدنه شمع، حتما از یک شخص متخصص بخواهید تا در رفع مشکل به شما کمک کند؛ چرا که در غیر این صورت عملکرد دستگاه با اختلال همراه خواهد شد. سطح روغن موجود در مخزن را به طور مرتب بررسی کنید. اگر سطح روغن کم تر از حد نصاب بود، روغن را اضافه کنید و اگر روغن تیره و کدر شد؛ باید به فکر تعویض روغن باشید.

نتیجه گیری

راهبند هیدرولیکی را می توان با توجه به نیازهای مختلف مشتریان انتخاب و سفارشی سازی کرد. عمدتاً راهبند ها برای کنترل دسترسی وسایل نقلیه در مکان های خاص مانند گمرک، بازرسی مرزی، تدارکات، بنادر و اسکله ها، زندان ها، خزانه داری، نیروگاه های هسته ای، پایگاه های نظامی، ادارات دولتی و فرودگاه ها استفاده می شوند که اصلی ترین کاربرد آن ها، بالا بردن سطح حفاظت از منطقه مورد نظر است. اگر نیاز به سفارشی سازی راهبند های هیدرولیکی را دارید؛ حتما با متخصصان این امر تماس گرفته و از آن ها راهنمایی بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست