راه هایی جهت افزایش عمر مفید درب های اتوماتیک

نکات افزایش عمر مفید درب های اتوماتیک

پیشرفت تکنولوژی، سبب ایجاد تغییرات زیادی در صنعت درب های اتوماتیک شده است، اگر به ساختمان های مسکونی پر تردد، بانک ها، بیمارستان ها و مراکز اداری و تجاری توجه کنید، درب های اتوماتیک را می بینید که در آن ها به کار رفته اند، این نشان می دهد تا چه حد این مدل درب ها محبوبیت پیدا کرده اند و افراد به دنبال افزایش عمر مفید درب های اتوماتیک هستند، چرا که این درب ها از یک سری قابلیت های مختلف تشکیل شده اند و دائما در طول روز در حال کارکرد هستند، از این رو باید همیشه به درستی کارکنند تا نیاز ساختمان را پاسخ دهند، در غیر این صورت و در زمان بروز هر مشکل در قطعات آن، درب اتوماتیک نمی تواند به کارکرد خودش ادامه دهد. در این مطلب از مقالات فنی بلاگ ایمن پاد سپهر قصد داریم یک سری نکات طلایی را به شما بگوییم که با رعایت آن می توانید عمر مفید درب های اتوماتیک تان را بیشتر کنید.

کارکرد درب های اتوماتیک

پیش از آن که بخواهیم به شما درمورد افزایش عمر مفید درب های اتوماتیک بگوییم بهتر است، نگاهی به کارکرد درب های اتوماتیک بیاندازیم، هر چقدر درمورد آن ها اطلاعات بیشتری داشته باشید، بهتر می توانید روش هایی را پیدا کنید که عمر مفید درب های اتوماتیک را افزایش می دهند.

در این مدل درب ها، سنسورهای مخصوص به کار می رود که نقش بسزایی در باز و بسته کردن درب ها دارند، مدل های مختلفی از سنسورها با توجه به مدل درب در آن ها قرار داده می شود که می توانند هر مدل حرکت را شناسایی کرده و باز و بسته شوند. از طرفی سنسورهای درب اتوماتیک با قطعات دیگر در ارتباط بوده و به موتور درب یک سری سیگنال ارسال می کند که با استفاده از این سیگنال درب باز یا بسته می شود. در این زمان اگر پرتو سنسور ها قطع شود، سیگنالی به دستگاه فرستاده شده تا بسته شدن آن متوقف گردد.

استفاده و نصب قطعات با کیفیت

بی شک هر اندازه که قطعات درب های اتوماتیک با کیفیت تر باشند، طول عمر آن هم بیشتر خواهد بود. شما اگر قصد دارید درب هایی داشته باشید که بدون هیچ مشکلی سالیان سال برای شما کار کنند، باید به سراغ مجموعه هایی بروید که قطعات با کیفیت درب های اتوماتیک را به شما عرضه می کنند. قطعات با کیفیت از مواد اولیه مرغوب ساخته شده اند و بدون هیچ مشکلی برای شما کار می کنند. این باعث می شود تا شما از عمر مفید درب های اتوماتیک ساختمان تان مطمئن شوید.

تمیز کردن گرد و غبار از روی ریل

علاوه بر موارد گفته شده اگر شما می خواهید طول عمر درب تان را بیشتر کنید باید به یک سری موارد توجه کنید.

درب اتوماتیک دائما با محیط بیرونی در ارتباط است، در هر زمانی که لت های درب باز و بسته می شوند، گرد و غبار به داخل آن ها نفوذ می کند و روی ریل می نشیند به همین دلیل شما هر چند وقت یک دفعه بهتر است گرد و غبار را از روی ریل ها تمیز کرده تا طول عمر مفید درب های اتوماتیک بیشتر شود.

درب ها را به طور منظم روغن کاری کنید

یکی دیگر از کارهایی که برای افزایش عمر مفید درب های اتوماتیک، واجب است، روغن کاری منظم درب ها می باشد. ابتدا به صدای درب ها گوش دهید، صدای درب های اتوماتیک با شما صحبت می کند، اگر صدای غیر عادی از درب اتوماتیک بیرون آمد؛ باید ابتدا سیستم های آن مثل لولا، قفل و .. را بررسی کرده تا از بروز مشکلات در آن ها جلوگیری کنید. در غیر این صورت این صدا می تواند به دلیل عدم روغن کاری باشد. روغن کاری می تواند در بازوها، وزنه ها و زنجیر انجام شود تا از خشک نبودن آن ها مطمئن شد.

شما می توانید برای روغن کاری درب های اتوماتیک از گریس و یا ژله پترولیوم بهره بگیرید.

اجازه ندهید آب به داخل کانال درب برود

تابلو کنترل درب اتوماتیک، جزء قطعاتی هستند که در معرض رطوبت و یا آب باران قرار می گیرند. اگر آن ها را به دیوار نصب کرده اید باید حواستان باشد تا رطوبت از ورودی کابل ها به درون تابلو نرود؛ چون در آن ها اختلال ایجاد می کند. اگر آب به داخل درب ها نفوذ نکند، طول عمر مفید قطعات آن چند برابر می شود. حتی شما می توانید از سیلیکون ها هم برای این کار استفاده کنید.

رله درب را به صورت منظم بررسی کنید

موتور درب شیشه ای قلب آن محسوب می شود و همیشه در حال کارکرد است. در زمان کارایی موتور درب، می توانید رله ها را ارزیابی کنید.

راه های افزایش عمر مفید درب های اتوماتیک

رله درب اتوماتیک به دلیل کارکرد زیاد امکان خراب شدن بیشتری نسبت به سایر قطعات دارد، در زمان بررسی کردن آن ها به هیچ وجه نباید با آن تماس داشته و یا دست بزنید. اگر مشکلی برای این قسمت وجود نداشت می توانید سایر قطعات آن را هم بررسی کنید.نحوه کارکرد قطعات درب و سلامت آن ها به هم دیگر ارتباط دارد، اگر یک قطعه از درب آسیب ببیند، می تواند به سایر قطعات هم خسارت بزند.

تابلو فرمان درب اتوماتیک را فراموش نکنید

تابلو فرمان، یکی از اصلی ترین قطعات درب های اتوماتیک است. تابلو فرمان یک جعبه ای است که تمامی قطعات درب به آن متصل می شوند و از دستورات آن پیروی می کنند. اگر تابلو فرمان درب شما به صورت مداوم کار کند و مشکلی در آن ایجاد نشود، عمر مفید درب های اتوماتیک ساختمان چند برابر می شود. به همین دلیل همیشه باید آن را بررسی کرده و در زمان بروز مشکل آن را برطرف کنید.

تست درب ها را به صورت دوره ای انجام دهید

یکی دیگر از مواردی که سبب افزایش عمر مفید درب های اتوماتیک می شود، بررسی درب به صورت دوره ای است. درب ها باید به صورت منظم باز و بسته شوند و سنسورهای آن کار کنند، بهترین زمان برای شما، برای تست کردن درب ها، در زمان مانور آتش نشانی است که نشان می دهد درب در زمان ورود و خروج افراد تا چه اندازه می تواند سریع و باز و بسته شود. سایر قطعات درب هم باید به صورت دوره ای بررسی شود، این کار از بروز مشکلات و خرابی های جدی جلوگیری کرده و اگر قطعه ای هم علائم خرابی را داشته باشد، شما متوجه شده و اختلالات آن را برطرف می کنید. این ها تماما به حفظ کیفیت و طول عمر درب کمک می کند و باعث می شود تا عمر مفید درب های اتوماتیک بیشتر از حالت عادی آن شود.

زنگ زدگی فنر ها را فراموش نکنید

یک موردی که عمر مفید درب های اتوماتیک کاهش می دهد، فنرها هستند که بیشتر افراد به آن ها توجه نمی کنند. فنرها در درب شیشه ای می توانند با گذشت زمان زنگ بزنند، چرا که آن ها همیشه برای باز و بسته کردن درب اتوماتیک در حال کار هستند و به مرور از قدرت آن ها کم می شود. شکستن فنر یکی از رایج ترین اتفاقاتی است که می تواند برای آن ها رخ دهد. اگر شما می خواهید از بروز این مشکل جلوگیری کنید، حتما باید فنر ها را بررسی کرده و به آن ها روغن بزنید. اگر فنرها قدرت کششی خودشان را داشته باشند می توانند برایتان به خوبی قبل کار کنند.

جمع بندی

افزایش عمر مفید درب های اتوماتیک تا حد زیادی به نگهداری از آن ها ارتباط دارد، هر اندازه که شما بیشتر به کیفیت و سلامت درب های اتوماتیک توجه کنید، طول عمر آن ها را بیشتر کرده اید. در کنار آن باید در زمان بروز خرابی یا هر گونه اختلال در درب اتوماتیک، اگر تخصص و مهارت بالایی در آن ندارید، به سراغ مجموعه های معتبر مثل شرکت ایمن پاد سپهر بروید. مجموعه هایی که به شما خدمات مناسب و تخصصی در زمینه درب های اتوماتیک می دهند و شما می توانید از آن ها بهره بگیرید تا عمر مفید درب های اتوماتیک را بیشتر کنید.

پاسخ به سوالات متداول

در ادامه به برخی سوالات شما عزیزان پاسخ داده ایم:

دلایل خرابی درب اتوماتیک چیست؟

قطعات بی کیفیت، عدم روغن کاری مناسب، خرابی سنسور و فرسودگی موتور و … از مواردی هستند که سبب خرابی درب های اتوماتیک می شوند.

درب های اتوماتیک چه کاربردی دارند؟

این درب ها در تمامی ساختمان های پر تردد و فروشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایای استفاده از درب اتوماتیک چیست؟

صرفه جویی در انرژی، رفت و آمد آسان، رعایت بهداشت و زیبایی ظاهری ساختمان از مزایای استفاده از این درب محسوب می شوند.

چطور می توان عمر مفید درب های اتوماتیک را افزایش داد؟

با رعایت نکات گفته شده و بررسی هر چند وقت یک بار تمامی قطعات درب های اتوماتیک

خرید از شرکت معتبر چطور می تواند به شما کمک کند؟

شما می توانید با خرید قطعات با کیفیت از شرکت های معتبر و مجموعه های با کیفیت عمر مفید درب های اتوماتیک را بیشتر کنید، چرا که آن ها به شما قطعات مرغوب و خدمات پس از فروش عالی ارائه می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست