سنسور ایمنی درب اتوماتیک چیست و به چه صورت کار می‌کند؟

سنسور ایمنی درب اتوماتیک چیست؟

وجود سنسور ایمنی درب اتوماتیک در درب های اتوماتیک ضروری است. این سنسورها باعث ایمنی افراد می شوند. یکی از سنسورهای معمول ملدون قرمز می باشد.

نصب سنسور ایمنی درب اتوماتیک

سنسور ایمنی درب اتوماتیک یکی از قسمت‌های اصلی درب اتوماتیک محسوب می‌شود. نصب این سنسور بر روی درب اتوماتیک ضروری است. نصب این سنسورها بر روی درب های اتوماتیک باعث امنیت و راحتی افراد می شود. سنسور ایمنی درب اتوماتیک در جعبه کنترل درب نصب می گردد. در صورت امکان بايد از این سنسورها محافظت‌ نمود. سنسور های فتوالکتریک معمولا به صورت چند پرتویی عمل می‌کنند. این سنسورها در گوشه بالای درب نصب می شوند. در این حالت سنسورها با ۶ پرتو می توانند کل مساحت درب را مورد نظارت قرار دهند. راه حل بعدی برای ایجاد امنیت توسط سنسورها استفاده از اشعه مادون قرمز می باشد. در این روش ۵ حسگر نور همه ی عرض درب اتوماتیک را پوشش می دهند. منطقه ی پوشش داده شده توسط این سنسورها حدودا ۲۰۰ میلی‌متر بالاتر از سطح زمین می باشد.

باید بدانید که صدمات ناشی از نقص درب اتوماتيک می تواند بر روی عملکرد سنسور ایمنی درب اتوماتیک نیز تاثیر گذارد. به همین دلیل چند محافظ اضافه برای ایمنی بیشتر درب های اتوماتیک در نظر گرفته می شود. معمولا درب های دور زن و درب های نوسانی دارای مقاوم ترین سنسورهای درب اتوماتیک هستند. این سنسورها به گونه ای عمل می‌کنند که اگر یک شی مابين درب قرار داشته باشد پیامی ارسال شده و درب به هیچ عنوان بسته نمی شود. سنسورها اصولا در دو طرف درب قرار می گیرند.

عملیات باز يا بسته‌ شدن درب در صورت قرار داشتن شی در منطقه محافظت‌ شده توسط سنسور ایمنی درب اتوماتیک کنترل می شود‌. عملکرد این سنسورها به گونه ای است که به صورت تعاملی با ریزپردازنده ای در واحد کنترل موتور، عملیات فعال نمودن درب را انجام می دهند. تعامل مناسب سنسور ایمنی درب اتوماتیک می‌تواند باعث ایمنی بیشتر عابران شود. غیر فعال شدن حسگرها یا کار نکردن آن ها به دلیل نگهداري نامناسب‌ موجب تنظیم نشدن سنسورها می شود.

سنسور مادون قرمز در درب های اتوماتیک

سنسور ایمنی درب اتوماتیک برای تشخیص افراد و اشیا بسیار کاربردی است. در درب های اتوماتیک می توان از انواع سنسور ها استفاده کرد. در اکثر این درب ها از سنسورهای تشخیص حرکت یا سنسورهای نوری کمک می گیرند. سنسور اینفرارد یا مادون قرمز از تکنولوژی مادون قرمز استفاده می کند. این سنسور ها می توانند دمای بدن انسان را تشخیص دهند و موجب فعال شدن سیستم درب گردند. سنسور مادون قرمز یکی از اولین سنسور هایی است که در درب های اتوماتیک استفاده میشود.

سنسور ماکروویو

نوعی از سنسور ایمنی درب اتوماتیک که می تواند در درب اتوماتیک مورد استفاده قرار گیرد سنسور مایکروویو می باشد. این سنسورها برای تشخیص حرکت از امواج مایکروویو یا التراسونیک استفاده می کنند. مکانیزم کار این سنسورها به این صورت است که مانند خفاش ها پالس هایی از امواج فراصوت یا مایکروویو تولید می کنند که به تشخیص شی در جلوی درب منجر می شود. به طور کلی سنسور ایمنی درب اتوماتیک یک دستگاه الکترونیکی است که حرکت شی یا انسان در جلوی درب را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می کند و این خروجی باعث فعال شدن دستگاه دیگری میشود که در را باز و بسته می کند.

سنسور مادون قرمز غیر فعال

عملکرد سنسور های مادون قرمز  Passive Infrared Sensor – PIR بسیار شبیه به سنسور مایکروویو است. تفاوت این سنسور با سنسور های مایکروویو در این است که به جای ارسال نمودن امواج مایکروویو امواج مادون قرمز را ارسال می کند. در این صورت اگر جسمی دمای بالاتر از صفر داشته باشد انرژی ای از خود ساطع می کند که از نوع امواج الکترومغناطیس است و مقدار آن به دمای داخل جسم وابسته است.

اختلاف دمای جسم در برابر محیط می‌تواند چگالی آن جسم و ابعاد آن را برای سنسور معین کند. در این صورت اگر شخصی وارد این محدوده شود تغییر انرژی باعث فعال شدن سنسور مادون قرمز میشود و این تغییرات توسط یک پردازنده به جریان الکتریکی تبدیل می گردد. مزیت این سنسور نسبت به سنسور های دیگر این است که تفاوت موجود زنده را با اشیا مشخص می نماید. از این سنسور ها می توان به عنوان سنسور ایمنی نیز استفاده نمود.

سنسور ایمنی درب اتوماتیک از نوع مادون قرمز فعال در ارتفاع های ۶۰ یا ۱۲۰ سانتی متر نصب می گردند. در این حالت امواج به یک ترانزیستور گیرنده ارسال شده و اگر ارتباط آنها پرداخت شود خروجی رله حرکت می کند. در سنسورهای مادون قرمز غیر فعال که به آن passive میگویند توانایی شناسایی افراد زنده وجود دارد و احتمال برخورد درب با افراد را به حداقل می رساند. از این تکنولوژی در درب های منحنی، تاشو، لولایی و گردان استفاده می شود. در این درب ها نمی توان نصب سنسور های فعال خطی را انجام داد.

 تفاوت سنسور مادون قرمز و مایکروویو

در سنسور ایمنی درب اتوماتیک که از نوع مایکروویو باشد قابلیت ردیابی اشیا وجود دارد. حساسیت این سنسور ها از سنسورهای مادون قرمز بیشتر است و حتی می تواند حرکت را بسیار سریعتر تشخیص دهد. امواج مایکروویو فضای بیشتری را مورد بررسی و کاوش قرار میدهند. حساسیت سنسور های مایکروویو با تغییر دمای محیط تحت تاثیر قرار نمی گیرد. به طور کلی سنسورهای مادون قرمز فقط توانایی تشخیص حرکت بر مبنای حرکت بدن و دمای بدن را دارند. این سنسورها در دمای ۳۷ درجه می توانند بهترین عملکرد را داشته باشند. اگر دمای محیط از دمای بدن انسان بیشتر باشد عملکرد سنسور ها دچار تاثیر می شود و مقدار حساسیت سنسور کاهش می یابد.  باید توجه داشته باشید که اگر دمای محیط خیلی بالا نباشد استفاده از سنسورهای مادون قرمز مناسب است. اما اگر می خواهید از یک سنسور با حساسیت بالا و زاویه دید وسیع استفاده کنید استفاده از سنسورهای مایکروویو به شما توصیه می شود. 

برای نصب سنسور ایمنی درب اتوماتیک کسب آگاهی و مشورت با افراد کارشناس ضروری می باشد. نصب سنسور های ایمنی بر روی درب های اتوماتیک باعث میشود امنیت بیشتری برای افراد فراهم شود. به همین جهت شناخت نوع درب و بررسی عملکرد هر نوع درب و همچنین شناخت سنسور ها می توانند به انتخاب درست کمک کند. استفاده از سنسورهای فتوالکتریک که دارای چند پرتو می باشند در گوشه بالای درب قابلیت اطمینان بالایی را برای شما  تضمین می کند. در بیشتر درب های اتوماتیک چند سیستم محافظ برای امنیت بیشتر در نظر گرفته می شود.

نصب سنسور ایمنی مادون قرمز

 سنسور ایمنی درب اتوماتیک مادون قرمز معمولاً در اطراف درگاه قرار می گیرد. این سنسور ها به صورت تعاملی عمل نموده و از طریق پردازنده برای فعال کردن فرمان های مختلف در درب اتوماتیک ارتباط موثری را برقرار می کنند. بدین صورت حفاظت از عابر پیاده در هنگام عبور از درب تضمین می شود. اگر حسگر های مادون قرمز غیر فعال شوند یا به دلیل نگهداری نامناسب کار نکنند نمی توان آنها را تنظیم نمود. باید بدانید که برخی از سیستم های حرکتی از دیگر سیستم ها قابل اعتماد تر هستند. برخی از سیستم های حرکتی موجود در بازار از قطعات پلاستیکی استفاده می کنند که دوام کمتری دارند. اگر محصولی که خریداری می کنید از کیفیت بالاتری برخوردار باشد با چرخ دنده های فولادی و زنجیره ای و یک برد کنترل پیچیده می‌تواند بسیار بهتر از سیستم های معمولی عمل نماید.

استفاده از چند سنسور برای ایمنی بیشتر

هرچه تعداد سنسور ایمنی درب اتوماتیک در یک درب بیشتر باشد سیستم پیچیده تر است. درب هایی که در فرودگاه ها، هتل ها و مکان هایی با حساسیت بالا استفاده می شوند علاوه بر سنسور های قدیمی دارای سنسور هایی در لبه های درب برای تعیین نمودن سرعت درب میباشند. در این درب ها معمولاً سوئیچ های به شکل دستی وجود دارد که از آنها می توان برای کم کردن سرعت درب استفاده نمود. اگر نصب و نگهداری دربهای اتوماتیک به خوبی انجام شود از آسیبهای بعدی به میزان بالایی پیشگیری می شود. برای نگهداری درب های اتوماتیک باید آموزش های لازم به افراد داده شود.

دستورالعمل های لازم برای عملکرد بهتر سنسور ایمنی درب اتوماتیک

 سنسور ایمنی درب اتوماتیک دارای دستورالعمل های دقیق می باشد که مسئولیت نگهداری از درب و عمل به این دستورالعمل ها به عهده مالک است. معمولاً آموزش ها توسط افراد متخصص و نصاب درب به افراد داده میشود. سرویس نمودن درب های اتوماتیک نیز می تواند به کاهش مشکلات بعدی کمک کند. در برخی درب های اتوماتیک تمیز کردن لنزهای چشمی برای عملکرد بهتر درب اتوماتیک ضروری است. این کار بسته به شرایط آب و هوایی منطقه ای که درب اتوماتیک نصب شده است متفاوت می باشد و گاهی باید به شکل روزانه انجام گیرد. موارد دیگری که مربوط به تعمیر درب اتوماتیک و نگهداری سنسورهای درب اتوماتیک می باشد باید توسط یک متخصص انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست