سیستم الکترونیکی درب اتوماتیک از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

معرفی سیستم الکترونیکی درب اتوماتیک

صنعت ساختمان سازی روز به روز پیشرفته تر می شود و از لوازم به روز در آن ها استفاده می شود. درب اتوماتیک از جمله محبوب ترین مدل های درب به شمار می رود، چرا که این درب تردد و رفت و آمد را ساده و راحت تر می کند. رفت و آمد در فروشگاه های مختلف و مراکز پر تردد مانند بانک ها و بیمارستان ها خیلی زیاد است، استفاده از درب اتوماتیک سبب می شود تا ورود و خروج با سهولت بیشتری انجام شود و همین طور افراد بتوانند خیلی ساده و راحت آن را کنترل کنند، درب اتوماتیک علاوه بر کاربردی که دارد سبب زیبایی ساختمان ها هم می شود، حتی امروزه ساختمان ها و برج های مسکونی هم برای زیبایی بیشتر از این مدل درب استفاده می کنند.

سیستم الکترونیکی درب اتوماتیک یکی از بخش های مهم در آن است، زمانی که یک محصول مانند درب اتوماتیک به این صورت کار می کند، از قطعات مختلفی تشکیل شده است که هر یک از آن ها، اهمیت زیادی برای خودشان دارند و اگر اختلالی در آن ها ایجاد شود، مشکلات متعددی را فراهم می آورند. در ادامه ما در این مطلب از مقالات تخصصی بلاگ ایمن پاد سپهر قصد داریم به شما درمورد سیستم الکترونیکی درب اتوماتیک بگوییم پس با ما در شرکت ایمن پاد سپهر همراه شوید.

درب اتوماتیک چیست؟

سیستم الکترونیکی درب اتوماتیک چیست؟پیش از آن که بخواهیم درمورد سیستم الکترونیکی درب اتوماتیک توضیح دهیم، بهتر است نگاهی به خود درب اتوماتیک داشته باشیم، درب اتوماتیک، محصولی است که با بهره گیری از حسگرهای حرکتی و سنسورها به صورت خودکار و بدون دخالت دست باز و بسته می شود. درب های اتوماتیک در بخش های مختلف حرکت می کنند و در مدل های گوناگون آن را می سازند. موادی که برای تولید این درب ها استفاده می شود متفاوت بوده و با توجه به این که از چه فناوری برای ساخت آن ها استفاده شده است، درب های متفاوت تولید می شوند.

اجزای سیستم الکترونیک درب اتوماتیک

موتور

موتور از اجزای سیستم الکترونیکی درب اتوماتیکاصلی ترین قطعه در درب اتوماتیک، موتور است. موتور در واقع به عنوان مغز درب اتوماتیک عمل می کند و تمامی کارکردها زیر نظر آن می باشند. موتور نیروی الکتریکی را به مکانیکی بر می گرداند و سبب می شود تا لت ها در جهت های گوناگون حرکت کند. وجود موتور سبب می شود تا درب بدون نیاز به دست باز و بسته شود. همه اپراتور درب ها یک موتور دارند، موتور گشتاور مورد نیاز را برای کارکرد درب فراهم می کند و نیرو ها را به هم دیگر تبدیل می کند. موتور ها در درب اتوماتیک امروزه انواع و اقسام گوناگون دارند و هر چه موتور با کیفیت تر باشد، روی کارکرد درب تاثیر بیشتری دارد.

کنترل باکس

موتور از اجزای سیستم الکترونیکی درب اتوماتیکیکی از قطعات سیستم الکترونیکی درب اتوماتیک، کنترل باکس می باشد. کنترل باکس نوعی برد الکترونیکی محسوب می شود که به عنوان جعبه فرمان سیستم درب به کار می رود. همه دستورات در قسمت کنترل باکس ارزیابی شده و از طریق آن ارسال می شود. در واقع کنترل باکس نقش خیلی مهمی در درب های اتوماتیک دارد، به همین دلیل همه قطعات برقی این درب تحت نظارت کنترل باکس کارکرد خودشان را انجام می دهند. اگر در کارایی و کیفیت کنترل باکس اختلالی ایجاد شود، درب اتوماتیک با مشکلات متعددی مواجه می شود.

برد درب اتوماتیک به شکل آنالوگ و دیجیال است که هر کنترل باکس از دو ورودی تشکیل شده است که یکی برای اتصال به موتور و یکی دیگر به پاور متصل می شود.

کنترل باکس به چه صورت کار می کند؟

کنترل باکس در واقع نقش اتاق فرمان را به عهده دارد که موتور و قفل را کنترل می کند. همین طور یک سری وظایف دیگر هم در کنار آن ها دارد که عبارتند از:

 • باز و بسته کردن درب ها
 • بررسی سرعت کارکرد لت ها
 • کنترل بسته ماندن یا قفل شدن درب ها

تمامی این کارها زیر نظر کنترل باکس درب اتوماتیک انجام می شود به همین دلیل کنترل باکس باید  از با کیفیت ترین مواد ساخته شده باشد.

ریموت کنترل

یکی دیگر از قطعات سیستم الکترونیکی درب اتوماتیک می باشد که دستور باز و بسته شدن درب ها را ارسال کرده و به فرد این قابلیت را می دهد تا حتی از فاصله چندین متری هم بتواند یک درب را باز و بسته کند. از این رو میزان فاصله ای که برد با ریموت دارد در کارکرد آن تاثیر می گذارد. ریموت ها جزء پر کاربرد ترین وسایل درب اتوماتیک هستند و برای بیشتر درب ها به کار می روند.

سنسور

به جرات می توان گفت یکی از مهم ترین قطعات سیستم الکترونیکی درب اتوماتیک سنسورها هستند. سنسور درب اتوماتیک که به آن چشمی هم می گویند مانند یک چشم کار می کند و در زمان وجود اشیا و افراد، سیگنال باز و بسته شدن درب را ارسال می کند. در واقع سنسور یک قطعه ای است که وظیفه تبدیل مقادیر فیزیکی سیگنال ها را به عهده دارد.

سنسور از اجزای سیستم الکترونیکی درب اتوماتیکسنسور درب اتوماتیک معمولا در دو بخش فرستنده و گیرنده ساخته می شود که بین این دو با استفاده از سیگنال های مادون قرمز ارتباط برقرار می گردد و زمانی که ارتباط بین خطوط مادون قرمز برقرار نشود، سنسور مانع را شناسایی کرده و از حرکت کردن و بسته شدن درب ممانعت می کند. در این زمان یک پیام به مادربورد یا همان کنترل باکس ارسال می گردد که اجازه حرکت را صادر نکند. چشمی ها در کارکرد درب اتوماتیک و مدل های مختلف آن تاثیر بسزایی می گذارند. برای نصب سنسور سیستم الکترونیکی درب اتوماتیک باید به یک سری موارد توجه شود که عبارتند از:

 • از دو عدد چشمی یکی درون درب و دیگری بالای درب استفاده کنید.
 • سنسور فرستنده و گیرنده باید هم تراز هم دیگر نصب شوند.
 • سنسور فرستنده و گیرنده باید رو به روی هم باشند.
 • هر مدل آب و آلودگی روی سنسورها تاثیر می گذارد، پس باید سلامت آن ها حفظ شود.

انواع سنسور  در سیستم الکترونیکی درب اتوماتیک

 1. سنسور مادون قرمز
 2. سنسور مادون قرمز پسیو
 3. سنسور مادون قرمز اکتیو
 4. سنسور مایکرویو

منبع تغذیه یا پاور ساپلای

یکی دیگر از قطعات سیستم الکترونیکی درب اتوماتیک که می خواهیم به شما معرفی کنیم، منبع تغذیه می باشد. منبع تغذیه به عنوان ترانس وارد عمل می شود و با توجه به مدل های درب الکترونیکی به کار می رود. در واقع این وظیفه را به عهده دارد که برق 220 ولت ورودی را به برق 24 تا 90 ولت بر می گرداند و آن را به سایر قطعات برقی ارائه می دهد. منبع تغذیه به عنوان قلب درب اتوماتیک به کار می رود که برق مورد نیاز برای روشن شدن دستگاه و کارکرد آن را تامین می کند. منبع تغذیه در اپراتور قرار می گیرد و برق ورودی را به کنترل باکس می دهد. از طرفی هر چه مدل درب های اتوماتیک جدیدتر و پیشرفته تر باشد، این قطعه هم پیشرفته تر شده و در آن ها علاوه بر موارد گفته شده وظیفه ممانعت از عبور نوسانات برق را هم بر عهده داشته و آن را انجام می دهد.

قطعات سیستم الکترونیکی در یک نگاه

 • الکتروموتور
 • کنترل باکس یا برد
 • کلید کنترل یا کلید تعیین وضعیت
 • ریموت و رسیور
 • سنسور
 • چشمی
 • منبع تغذیه

جمع بندی

همان طور که می دانید درب اتوماتیک از اجزای زیادی تشکیل شده است، هر یک از این سیستم ها در کارایی درب ها تاثیر زیادی می گذارد و اگر در هر کدام از آن ها مشکل ایجاد شود، درب نمی تواند کارکرد همیشگی خودش را داشته باشد. سیستم الکترونیکی درب اتوماتیک از بخش های مهم آن به شمار می روند که سایر قطعات مختلف هستند و هر کدام از آن ها نقش اصلی را درب اتوماتیک ایفا می کنند. شما باید همیشگی تمرکز زیادی را روی سیستم الکترونیکی درب اتوماتیک بگذارید و در زمان خرید درب و استفاده از آن به کیفیت آن ها توجه کنید.

پاسخ به سوالات متداول

درب اتوماتیک از چه سیستم هایی تشکیل شده است؟

سیستم الکترونیکی درب اتوماتیک، سیستم مکانیکی و سایر اجزای تشکیل دهنده و لوازم جانبی تشکیل شده است.

قیمت قطعات سیستم الکترونیکی درب اتوماتیک چقدر است؟

قیمت قطعات سیستم الکترونیکی درب اتوماتیک متعدد هستند و مدل های گوناگون دارند، از این رو قیمت آن ها به یک سری عوامل بستگی دارد که از جمله آن ها می توان به قیمت روز بازار، شرایط ارز و همین طور نوع قطعه و درب بستگی دارد.

کیفیت قطعات سیستم الکترونیکی درب اتوماتیک چه اهمیتی دارد؟

هر چقدر قطعات این سیستم از مواد اولیه با کیفیت تری تشکیل شده باشد، تاثیر آن روی کارکرد و طول عمر درب اتوماتیک بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست