فلاشر درب اتوماتیک چه کاربردی دارد؟

فلاشر درب اتوماتیک

فلاشر درب برقی

بعنوان مقدمه می توان گفت انسان همواره در پی پیشرفت و به دنبال راحتی در کار خود نیز می باشد. خصلتی که مغز برای بقا و ذخیره انرژی بکار می برد و ما صرف انرژی کم را از آن الگو گرفته ایم. ایده درب اتوماتیک به نظر میرسد ایده ای تازه و نو برای قرن حاضر باشد. نکته جالب در این باره این است که ایده و ساخت درب اتوماتیک ریشه در گذشته دور دارد. با بررسی شواهد تاریخی مطلع شده ایم که درب اتوماتیک در اعصار گذشته ساخته شده. اولین درب اتوماتیک شناخته شده در شهر یونان بوده و توسط “هران” ساخته شده است. اما مدل ملموس تر و نزدیک به درب های اتوماتیک امروزی کمتر از 200 سال است که ساخته شده. با اختراع برق، موتور برقی و ریموت کنترل، ساخت درب اتوماتیک از شکل صرفا مکانیکی به سمت الکترونیکی حرکت کرده است.

برای آشنایی بیشتر با فلاشر درب اتوماتیک همراه ایمن پاد سپهر شوید.

فلاشر درب اتوماتیک چیست؟

درباره تعریف فلاشر درب اتوماتیک، می توان گفت فلاشر، یکی از لوازم اصلی درب اتوماتیک پارکینگ است و بقیه لوازم عبارتند از: موتور الکتریکی، برد الکترونیکی، تابلوی فرمان، ریموت، حسگرها و چشمی ها. فلاشر درب های اتوماتیک، لامپی است که می تواند در رنگ های زرد و نارنجی با سرپوش پلاستیکی یا شیشه ای باشد. لامپ های هشدار می تواند در حالتهای چشمک زن و ثابت و خاموش قرار گیرد و به رانندگان دیگر که در حال نزدیک شدن به محل پارکینگ هستند. همچنین راننده ای که از پارکینگ خارج می شود اعلام وضعیت بسته شدن کند و یا هشدار ورود، به رانندگانی که می آیند بدهد.

فلاشر درب اتومات چگونه کار می کند؟

فلاشر درب اتوماتیک بدون اینکه بطور دستی فعال شود هنگامی که جک ها می خواهد باز شود یا درب را ببندد به طور خودکار فعالیت می کند. روشن شدن، همزمان با آغاز حرکت جک می باشد و در صورت بسته شدن در به روشن ماندن خود خاتمه می دهد. دستور فرمان، یا از مدار خود جک است و یا دستور فرمان ثابت است و آی سی موجود در لامپ، موجب فعالیت آن می شود. به همین دلیل باید توجه داشت که هنگام خرید فلاشر به داشتن مدار و یا نداشتن آن دقت شود.

کاربرد فلاشر درب برقی چیست؟

به طور کلی درباره کاربرد فلاشر درب اتوماتیک می توان گفت که یا برای احتیاط است یا برای اطمینان. درب اتوماتیک برای سهولتِ کار، آمده و زمان لازم برای باز و بسته کردن درب های پارکینگ را بسیار کمتر کرده است. موقع باز شدن درب توسط جک ها راننده ای که در خیابان است ممکن است متوجه قصد عبور شما از خیابان نشده باشد. به همین دلیل آمادگی برای کنترل سرعت را ندارد. چنانچه گفته شد این لامپ، هشداری است برای کسی که در خیابان اصلی در حال حرکت است. این لامپ با چشمک زدن اعلام ورود خودرو را می کند. همچنین پس از ورود ماشین به خیابان، با قطع شدن چشمک اعلام بسته شدن کامل درب را می دهد که نکته امنیتی حائز اهمیتی است.

لامپ فلاشر درب پارکینگ

لامپ فلاشر درب اتوماتیک، به صورت 12 ، 24 و یا 220 ولت در بازار عرضه می گردند. استفاده این لامپ ها در پارکینگ خانه ها متداول تر است تا مغازه ها. در نظر داشته باشید که در رسیور موتورهای ساید مجهز به UPS (برق اضطراری) باید از فلاشر های 24 ولت استفاده شود. همچنین از لامپ های 12 ولتی برای درب هایی بکار می رود که مستقیماً فرمان از مدار جک می گیرند. ولی لامپ های با ولتاژ بالاتر، درون خود، مدار دارند. چشمک زدن فلاشر انواع مختلفی دارد. به طور مثال در کشور ما چشمک زدن فلاشر، زمان باز شدن درب پارکینگ، چشمک های تند(هر 1 ثانیه) و هنگام بسته شدن، چشمک آرام می باشد(هر 2 ثانیه). در صورتی که مثلا در بعضی کشورهای خارجی چشمک زدن یک فلاشر به معنای خراب بودن و یا وجود مشکل و خرابی در آن است.

اجزا فلاشر

اجزا فلاشر درب اتوماتیک

قیمت فلاشر درب پارکینگ

پس از پی بردن به اهمیت لامپ هشدار دهنده و اینکه چه مزایایی در احتیاط دادن و اطمینان یافتن دارد، قیمت آن نیز اهمیت دارد. قیمت فلاشر درب اتوماتیک باید دارای معیارهایی باشد که از طرفی با خواسته ما هماهنگی داشته باشد و علاوه بر آن کیفیت خوبی هم داشته باشد. معیار اول این است که لامپ هشدار چند ولت باشد. همانطور که مطلع هستید لامپ هشدار انواع مختلفی دارد. از 22 ولت گرفته تا 24 ولت و همچنین 220 ولت که هر سه گونه هم ویژگی های خاص خود را دارد هم ویژگی های عمومی یک فلاشر را دارد. معیار دوم عبارت از این است که مشخص شود درون فلاشر، مدار موجود است یا بی مدار است برای چشمک زدن. به طور کلی بسته به مدل، لامپ، انواع گوناگونی دارد هم ایرانی و ایتالیایی دارد هم آلمانی. هم با گارانتی آن موجود است و هم بدون گارانتی. قیمت پایه در این محصول از 140 هزار تومان هست و تا 950 تومان تنوع قیمت دارد.

نصب فلاشر درب اتوماتیک 

نصب جک برای دربهای دو لنگه (دولنگه در، که در کنار هم قرار دارند مثل درهای حیاط) که توسط آنها درب باز می شود ابتدا یراق آن را که اصولا باید در مرکز دو لنگه در باشد، یک طرف به ستون در و طرف دیگر به درب وصل شود. فلاشر، برای اینکه اعلام خبر صورت بگیرد باید در جای درستی نصب شود و به خوبی قابل دید باشد که معمولا در بالای درب نصب می شود. چشمی ها که در بیرون درب قرار می گیرند وظیفه دارند که مثلا در هنگام بسته شدن درب در صورت وجود مانع یا انسان باعث باز شدن مجدد درب می شوند. آخرین جزء از لوازم درب پارکینگ اتوماتیک جعبه برد است که باید سیم کشی های جک و چشمی به آن برسد.

علت روشن نشدن فلاشر درب اتوماتیک چیست؟

فلاشر یکی از لوازم وابسته به جک  است (البته فلاشر های بدون مدار بیشتر )و هماهنگ با باز و بسته شدن جک، خود را با آن تنظیم می کند و چشمک زدن را با آن آغاز یا خاتمه می دهد. درب های اتوماتیک پارکینگ فعالیت خود را با برق انجام می دهند پس ملزومات برق در کارکرد آن بسیار موثر است. اگر فلاشر خود از کار افتاده باشد باید تعویض شود ولی اگر خود فلاشر سالم باشد با عیب یابی آن میتوان نسبت به برطرف کردن ایراد پیدا شده اقدام کرد. مثلا اگر لامپ قرار داده شده بیش از حد استاندارد باشد باعث می شود برق لازم برای آن تامین نشود و فلاشر روشن نشود.یا به دلیل نفوذ آب به مدار دیجیتال داخلی، فلاشر از کار بیفتد. یکی از مواردی که باید در حین عیب یابی در نظر داشت مسائل مربوط به سیم کشی برق است.

نتیجه گیری

به عنوان نتیجه گیری می توان گفت که فلاشر در درب پارکینگ اتوماتیک و راهبند،(میله ای فلزی که در انتهای خود دارای وزنه ای است که برای کنترل عبور و مرور ماشین استفاده می شود )کاربرد پر رنگی دارد . یکی از متعلقات درب اتوماتیک میباشد. فلاشر درب اتوماتیک هشدار دهنده خوبی است که اعلام باز و بسته شدن جک برقی را می کند. با این اعلام وضعیت، راننده و دیگر رانندگان را از این امر مطلع میکند.لامپ فلاشر، با توجه به داشتن مدار و یا نداشتن مدار ولتاژ متفاوتی دارد.مثلا فلاشر هایی که مدار دارند لامپ 220 لازم دارند و فلاشر هایی که فرمان چشمک زدن را از مدار جک می گیرند لامپ های دارای ولتاژ پایین استفاده می شود.سرپوش فلاشر دارای تنوع مشخصی است. سرپوش ها کلا یا پلاستیکی هستند یا شیشه ای.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست