مهم‌ترین تجهیزات برقی درب اتوماتیک چیست؟

مهم‌ترین تجهیزات برقی درب اتوماتیک

همان طور که می دانید در حال حاضر تجهیزات برقی درب اتوماتیک یکی از مهم ترین و کاربردی ترین لوازم مورد استفاده در ساختمان ها به شمار می رود. این قطعات و تجهیزات در کارایی درب اتوماتیک تاثیر زیادی می گذارند. درب های اتوماتیک روز به روز پیشرفته تر می شوند، به همین دلیل ما شاهد مدل های مختلفی از آن ها هستیم، اما هر کدام از آن ها یک سری قابلیت ها و قطعات مختلف دارند.

نحوه کارکرد درب اتوماتیک روی قطعات و تجهیزات آن استوار است، یعنی هر چه این قطعات با کیفیت تر باشند، نحوه کارکرد آن ها بهتر است. از این رو باید اهمیت زیادی به تجهیزات برقی درب اتوماتیک بدهیم که در ادامه ما در مجموعه ایمن پاد سپهر آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

اجزا تجهیزات و قطعات برقی درب اتوماتیک

 • لامپ های نشانگر

در درب های اتوماتیک برای تجهیزات برقی درب اتوماتیک از سه مدل لامپ استفاده می شود که هر یک کاربرد خودشان را دارند.

لامپ چشمک زن، یکی از این مدل لامپ ها است که در بخش بالایی درب ها قرار می گیرد و در زمان حرکت برای باز و بسته شدن درب ها چشمک زده و کار می کند. معمولا داخل این لامپ یک مدار الکترونیکی فلاشر قرار داده می شود که برای فلش زدن لامپ درون چراغ است. آنتنی که برای گیرنده های این لامپ ها وجود دارد در کنار چراغ ها قرار می گیرد.

لامپ نشانگر برای باز بودن درب، یکی دیگر از مدل های لامپ های نشانگر است که با استفاده از مدار الکترونیکی کار می کند و تا هنگامی که درب باز بماند، روشن بوده و سپس بسته می شود.

قطعات برقی درب اتوماتیک

قطعات برقی درب اتوماتیک

مدل سوم از این لامپ ها، لامپ های روشن کننده اطراف درب می باشد که بالای درب قرار گرفته و برای روشن نمودن اطراف درب در شب به کار می رود و سپس بعد از گذشت زمان خاموش می شود. تغذیه آن از برد هم تامین می گردد.

 • الکتروموتور

قطعه دیگر از تجهیزات برقی درب اتوماتیک، الکتروموتور است که تمام کارکرد درب به آن بستگی دارد. موتور درب، وظیفه دارد تا نیروی الکتریکی درب را به مکانیکی برگرد اند تا لت های درب بتوانند حرکت کنند. زمانی که موتور به این صورت کار می کند، درب اتوماتیک بدون نیاز به هیچ نیرویی کار می کند.

امروزه با توجه به اهمیت موتورها، ما شاهد برندهای مختلفی از آن ها هستیم که هر یک کیفیت متفاوتی دارند، باید بدانید که هر چه موتورها با کیفیت باشند، عمر و کارکرد درب اتوماتیک بالاتر و بهینه تر است.

 • کلید تغییر حالت درب اتوماتیک

یکی دیگر از تجهیزات برقی درب اتوماتیک، کلید تغییر حالت است که به آن کلید تعیین وضعی هم می گویند که در مدل های مختلف و پیشرفته امروزی به صورت دیجیتال می باشد و می تواند حالت های مختلفی از درب را معرفی کند که عبارتند از:

 • کاملا بسته

در این زمان لت های درب اتوماتیک اصلا باز نمی شوند، به عبارتی دیگر زمانی که جلوی چشمی بالای اپراتور بایستیم، برد درب فرمان یا نیرویی از بخش چشمی نمی گیرد و  تنها با تغییر حالت درب یا استفاده از ریموت، حالت درب تغییر می کند.

 • تردد یک طرفه

در این شرایط که معمولا در جاهای اداری انجام می شود، مشاهده می کنید که تنها از یک سمت می توان به درب وارد شد، یعنی این که شما می توانید از آن خارج شوید، اما نمی توانید از بیرون وارد ساختمان بشوید.

تجهیزات برقی درب اتوماتیک

تجهیزات برقی درب اتوماتیک

 • نیمه باز

در فصول سرد سال یا تابستان برای این که گرما و یا سرما حفظ شود از این مدل بهره می گیرند که معمولا از حالت باز کم تر است. حالت نیمه باز به حفظ انرژی کمک زیادی می کند.

 • کاملا باز

در این مدل از کاربرد درب ها، لت ها کاملا باز بوده و هیچگاه بسته نمی شوند، این مدل استفاده در زمانی که ورود و خروج از درب واقعا زیاد است به کار می رود.

 • ریموت کنترل درب اتوماتیک

ریموت کنترل از دیگر قطعات و تجهیزات برقی درب اتوماتیک به شمار می رود، ریموت کنترل ها باعث می شود تا درب های اتوماتیک خیلی ساده و راحت کنترل شده و باز و بسته گردند. به عبارتی دیگر این ریموت ها کارها و ظایف مکانیکی را به الکتریکی بر می گردانند. اگر بخواهیم به شما تجهیزات برقی درب اتوماتیک را معرفی کنیم، ریموت کنترل یکی از حساس ترین آن هاست، چرا که دیگر نیازی به استفاده از نیروی دست به خصوص در درب های اتوماتیک پارکینگی نیست و خیلی از مشکلات گذشته را حل کرده است. ریموت کنترل طوری طراحی شده است که از فاصله 20 تا 50 متری با زدن یک دکمه درب را باز و بسته می کند. ریموت های درب اتوماتیک خودشان به سه مدل کلید در بازار تقسیم می شوند که از جمله آن ها می توان به ریموت بلوتوثی، ریموت دیپ سوییچ و کد لرنینگ اشاره کرد.

 • چشمی درب اتوماتیک

به جرات می توان گفت یکی از حساس ترین قطعات در تجهیزات برقی درب اتوماتیک چشمی درب است که کارکرد خیلی مهمی دارد. سنسور یا چشمی درب برقی از دو قسمت مانند گیرنده و فرستنده تشکیل شده است که این دو بخش یک خطی از مادون قرمز که به صورت نامرئی است را ایجاد کرده و اگر این خط قطع گردد، سنسور وجود اشیا یا افراد را تشخیص داده و اجازه بسته شدن لت های درب را نمی دهد. اگر چشمی های درب دچار مشکل شوند، کنترل کردن و باز و بسته کردن درب ها کار سختی است.

درب برقی اتوماتیک

درب برقی اتوماتیک

نکات مهمی برای خرید تجهیزات برقی درب اتوماتیک

یک سری دیگر از تجهیزات برقی درب اتوماتیک هم وجود دارد که به کارکرد درب اتوماتیک کمک زیادی می کند که از جمله آن ها می توان به پاور ساپلای، کنترل باکس، رسیور و … اشاره کرد.

اما برای تهیه کردن تجهیزات برقی باید به یک سری موارد توجه کرد که در شرکت ایمن پاد سپهر به آن ها اشاره می کنیم.

 • کیفیت و برند سازنده

تجهیزات برقی عملکرد اصلی درب اتوماتیک را بر عهده دارند، به همین دلیل اگر ساختار خوبی نداشته باشند یا این که با کیفیت نباشند یک سری مسائل و مشکلات را برای شما ایجاد می کند و اجازه نمی دهد تا درب بتواند به خوبی کار کند به همین دلیل کیفیت و برندی که تجهیزات برقی درب اتوماتیک را از آن تهیه می کنید نقش پر رنگی ایفا می کند. شما باید از برندها و مجموعه های با کیفیت تجهیزات برقی درب اتوماتیک را تهیه کنید، امروزه محصولات آلمانی و ایتالیایی کیفیت های قابل قبولی دارند دارند و توسط مجموعه های معتبر مانند ایمن پاد سپهر به شما ارائه می شود.

 • طول عمر تجهیزات برقی درب اتوماتیک

یکی دیگر از مواردی که می توانید در خرید به آن توجه کنید، طول عمر تجهیزات است، اگر شما بخواهید درب های با کیفیت داشته باشید که نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری داشته باشد، باید تجهیزات برقی را در آن استفاده کنید که طول عمر زیادی دارند و میزان استهلاک و فرسایش آن ها کم تر است. اگر این قطعات را داخل درب داشته باشید، می توانید درب های فوق العاده با کیفیت در مدل های مختلف داشته باشید.

 • نحوه و روش خرید

یکی دیگر از مواردی که روی خرید تجهیزات برقی درب اتوماتیک و سایر قطعات آن اهمیت زیادی دارد، نحوه خرید آن ها و روش تهیه کردن شان می باشد. شما می توانید به روش های مختلفی تجهیزات برقی درب را تهیه کنید، اما یکی از بهترین آن ها در حال حاضر خرید به صورت آنلاین است. تهیه کردن محصولات به صورت اینترنتی به شما این قابلیت را می دهد تا بتوانید به مجموعه های معتبر که قطعات با کیفیت و با طول عمر بالا مانند شرکت ایمن پاد سپهر ارائه می دهند پیدا کرده و از خدمات آن ها بهره بگیرید و همین طور نیازی نباشد تا هزینه های جانبی را پرداخت نمایید.

جمع بندی

هر یک از قطعات و تجهیزاتی که در درب اتوماتیک به کار می رود، اهمیت خاص خودشان را دارند. از آن جایی که ساختار و هدف اصلی درب اتوماتیک به این صورت است که بدون نیاز به نیروی دست و به صورت خودکار کار کند، تجهیزات برقی درب اتوماتیک در آن نقش پر رنگی ایفا می کنند و اگر آن ها با کیفیت نباشند و یا دارای نقص باشند، این کارکرد اصلی درب در تمام مدل های مختلفی آن دچار مشکل می شود به همین دلیل باید به این قطعات و کیفیت آن ها توجه زیادی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست