مهمترین نکات نگهداری از درب اتوماتیک در فصل تابستان

نکات نگهداری از درب اتوماتیک در فصل تابستان

نگهداری از درب اتوماتیک یکی از مهم ترین کارهایی است که در ساختمان های مختلف باید انجام شود. امروزه ما ساختمان های پر رفت و آمد را می بینیم که در تمامی آن ها از درب های اتوماتیک استفاده کرده اند. درب اتوماتیک با توجه به قابلیت و ساختاری که دارد، تردد را خیلی ساده و راحت تر می کند و در کنار آن زیبایی خاصی هم به ساختمان می دهد.

به عبارتی دیگر در طراحی دکوراسیون ساختمان ها، استفاده از درب اتوماتیک یکی از المان های آن محسوب می شود. اگر شما بررسی کنید متوجه می شوید که ساختمان هایی که از درب اتوماتیک متناسب خودشان استفاده کرده اند تا چه اندازه زیبایی بیشتری دارند، اما با این حال چطور می توانیم نگهداری از درب اتوماتیک در فصل تابستان را انجام دهیم؟ در ادامه با ما در مجموعه ایمن پاد سپهر همراه شوید.

قطعات درب اتوماتیک در یک نگاه

درب اتوماتیک از قطعات مختلفی تشکیل شده است که همه آن ها در فصل تابستان نیاز به نگهداری دارند. بعضی از این قطعات درب اتوماتیک به شرح ذیل هستند:

 • موتور
 • صفحه یا برد
 • مادر بورد یا کنترل باکس
 • سنسور
 • ریموت کنترل
 • چرخ دنده
 • گیربکس
 • قفل برقی
 • قفل مکانیکی درب
 • منبع تغذیه
 • ریموت و رسیور
 • میکروسوئیچ

اهمیت نگهداری از درب اتوماتیک در فصل تابستان

همان طور که می دانیم، هر فصلی از یک سری ویژگی ها برخوردار است، تغییرات دمایی، ویژگی های فصل و موارد دیگر تماما روی اجزای ساختمان و وسایل تاثیر می گذارد. به همین دلیل شما باید در فصل های مختلف، یک سری نگهداری از درب اتوماتیک را در نظر داشته باشید تا وسیله شما در امان بماند. برای درب اتوماتیک باید شما یک سری کارها را در نظر داشته باشید، باید بدانید که چطور می توانید در فصل تابستان از درب اتوماتیک بهتر استفاده کنید، اگر شما بتوانید یک سری نکات را رعایت کنید می توانید طول عمر درب اتوماتیک تان را بیشتر کنید.

نظافت نواحی مجاور درب اتوماتیک

نکات نگهداری از درب اتوماتیکیکی از کارهایی که باید در تابستان انجام دهید، این است که حواستان با نواحی مجاورت درب اتوماتیک باشد تا گرد و خاک وارد آن نشود. با توجه به نوع درب اتوماتیک که در منزل و یا محل زندگی شما وجود دارد، آشغال و گرد و خاک به آن وارد می شود. به عنوان مثال در درب اتوماتیک کشویی، باید کف روی صفحه حرکت کند و آن را تمیز نگه دارید؛ چرا که کف اگر خیلی کثیف شود، باعث می شود تا درب گیر کند و یا این که از ریل خارج شود و این به درب آسیب می زند و حتی خطر آفرین است. پس شما برای نگهداری از درب اتوماتیک در فصل تابستان، به نظافت نواحی درب و قطعات  آن باید توجه بیشتری داشته باشید.

روغن کاری هر چند وقت یک بار

یکی از کارهای دیگری که برای افزایش طول عمر و نگهداری درب تان باید انجام دهید. روغن کاری است. روغن کاری برای افزایش کیفیت قطعات درب ها در اولویت قرار دارد. زمانی که شما روغن کاری را انجام می دهد، خرابی درب ها به حداقل می رسد.

بیشتر افراد، گمان می کنند که استفاده از گریس برای درب ها کافیست،  در برخی موارد گریس های غلیظ، کاری را از پیش نمی برند و حتی باعث می شود تا گیرهایی ایجاد شود. اما اگر شما از گریس های افشانه ای استفاده کنید برایتان نتایج بهتری دارد.

با این حتی روغن کاری اهمیت زیادی دارد و شما باید از مواد با کیفیت استفاده کنید، چون که روغن کاری درجاهایی که موتور می چرخد در فصل تابستان باز و بسته شدن درب را ساده تر می کند.

بررسی ابزارهای کنترل درب اتوماتیک

از آن جایی که در فصل تابستان شدت دما بیشتر می شود و درب ها دائما در حال باز و بسته شدن هستند، ممکن است هر چند وقت یک دفعه خراب شوند و اگر به علائم خرابی آن ها توجه ای نشود، می تواند درب را کاملا از کار بیاندازد، به همین دلیل شما باید به ابزارهای کنترل آن و همچنین لوازم جانبی درب اتوماتیک که به حفظ کارکرد درب کمک می کنند توجه خاصی داشته باشید. درب در هر زمان که احساس کردید نسبت به حالت عادی که باید داشته باشد متفاوت کار می کند، باید مشکلات آن را برطرف کنید.

بررسی حشرات

در فصل تابستان حشرات بیشتری می توانند برای درب های اتوماتیک مشکل ایجاد کنند به همین دلیل برای نگهداری از درب اتوماتیک در فصل تابستان حواستان به موش ها، سوسک ها و مورچه ها باشد. ترانسفورماتوری که در درب ها به کار می رود حرارت ایجاد می کند و این حرارت حشرات را به خودش می کشد، از این رو آن ها می توانند در کارکرد درب مشکل ایجاد کنند.

بگذارید برایتان یک مثال بزنم، درب هایی مانند درب اتوماتیک کشویی، موتوری تقریبا در یک ارتفاع با زمین دارد، دسترسی به این موتور خیلی ساده تر برای حشرات و جانوران است به همین دلیل آن ها راحت می توانند به آن وارد شده و در آن جا گیر کنند. شما همیشه باید قسمت های موتور را بررسی کنید تا جانوری در آن جا قرار نگیرد.

ارزیابی کارکرد سنسور چشمی

سنسورهای چشمی دائما در حال کارکرد هستند، بیشتر کارایی درب های اتوماتیک به سنسورهای آن بستگی دارد. سنسور در درب اتوماتیک اشیا و افراد را تشخیص داده و درب را باز و بسته می کند. شما برای نگهداری از درب اتوماتیک در فصل تابستان باید به سنسورها توجه بیشتری کنید. معمولا در فصل تابستان، درب های اتوماتیک به دلیل این که در بیشتر ساختمان ها کولر گازی قرار می دهند، یا این که می خواهند خنکی محیط را حفظ کنند، بسته است و با ورود و خروج هر فرد باز می شود. به همین دلیل سنسورها دائما در حال کارکرد می باشند و باید به آن ها توجه نمود.

بررسی گیربکس درب اتوماتیک

نگهداری از درب اتوماتیک

اگر شما می خواهید نگهداری از درب اتوماتیک در فصل تابستان را به خوبی انجام دهید، هر چند وقت یک دفعه گیربکس ها را بررسی کنید، افزایش دما سبب می شود تا به گیربکس ها فشار وارد شده و همین طور لاستیک ها ساییده شوند، از این رو باید بخش های محرک درب و گیربکس ها را بررسی کنید. از طرفی در درب هایی مانند لولایی، در فصل تابستان افزایش دما روی بازوها متمرکز است در نتیجه آن ها می توانند دچار مشکل شوند.

تعویض قطعات شکسته شده

در فصل تابستان تردد ها بیشتر می شود و درب ها بیشتر باز و بسته می شوند، اگر شما بتوانید موارد گفته شده را رعایت کنید می توانید طول عمر درب اتوماتیک را در فصل تابستان افزایش دهید، اما یک سری اشتباهاتی که افراد انجام می دهند این است که به قطعاتی که میزان آسیب دیدگی آن ها جزئی است خیلی اهمیت نمی دهند. در زمانی که یک قطعه دچار فرسودگی، شکستگی و خرابی به هر دلیل باشد باید آن را عوض کرد. دمای زیاد در تابستان و دائما کارکرد درب به آن ها فشار وارد کرده و بیشتر تحت تنش قرار می گیرند و درب نمی تواند به خوبی باز و بسته شوند.

کیفیت و سلامت کابل ها

دمای هوا در تابستان می تواند روی کابل ها تاثیر داشته باشد، شاید نگهداری از درب اتوماتیک در فصل تابستان کمی سخت تر از زمان های دیگر باشد، اما اگر شما بتوانید این کارها را به خوبی انجام دهید، طول عمر درب تان را خیلی بیشتر خواهید کرد. سیم کشی درب های اتوماتیک، جزء حساس ترین بخش های این محصول به شمار می رود. فصل گرما می تواند روی کیفیت کابل ها تاثیر داشته باشد. شما باید کیفیت و سلامت کارکرد کابل ها را در تابستان نسبت به سایر فصل ها بیشتر توجه کنید.

پاسخ به سوالات متداول

در ادامه به برخی سوالات شما مشتریان عزیز برای نگهداری از درب اتوماتیک در فصل تابستان پاسخ می دهیم پس با ما در شرکت ایمن پاد سپهر همراه شوید.

چرا نگهداری از درب اتوماتیک در فصل تابستان حساسیت بیشتری دارد؟

فصل تابستان با افزایش دما همراه است و می تواند روی کارکرد قطعات درب تاثیر داشته باشد، شما باید در فصل تابستان نگاهی ویژه به نگهداری درب داشته باشید.

برای نگهداری از درب اتوماتیک در فصل تابستان باید به چه قطعاتی توجه کرد؟

 قطعات موتوری، گیربکس، ریل ها و … از جمله قطعاتی هستند که باید به آن ها توجه کنید، اما شما بهتر است به تمام قطعات توجه داشته باشید.

قطعات فرسوده چه تاثیری در کارکرد درب دارند؟

 ترکیب افزایش دما و قطعات فرسوده سبب می شود تا درب نتواند به کارکرد خودش ادامه دهد و به یک سری قطعات دیگر هم آسیب وارد می شود. شما نه تنها برای نگهداری از درب اتوماتیک در فصل تابستان بلکه در تمام زمان های دیگر هم باید به قطعات و تعویض آن ها در صورت نیاز توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست