هنگر درب اتوماتیک چیست؟

هنگر درب اتوماتیک چیست؟

هنگر درب اتوماتیک یکی از قطعات اصلی در انواع درب اتوماتیک شیشه ای به شمار می آید. صنعت ساخت و ساز و صنایع جانبی وابسته به آنها، نسبت به چند دهه گذشته تغییرات زیادی را پشت سر گذاشته اند. در پروژه های ساختمانی می توان سازه هایی را مشاهده کرد که قسمت‌های مختلف آن تکنولوژی محور هستند. ساخت فولاد گالوانیزه، پنجره های دوجداره، درب های اتوماتیک و حتی سیستم هوشمند روشنایی ساختمان ها را می توان نام برد.

هدف استفاده از فناوری های نوین و هوشمندسازی لوازم الکترونیکی برای زندگی آسان و راحت است. یکی از این موارد استفاده از درب اتوماتیک شیشه ای است که جایگزین درب های قدیمی شده اند. استفاده از درب اتوماتیک شیشه ای محدود به ساختمان های مسکونی نیست بلکه در تمام ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و… کاربرد دارند.

هنگر درب اتوماتیک باعث حرکت آسان درب می شود. در نتیجه اصطکاک و خرابی قطعات به حداقل ممکن می رسد. مزیت های درب اتوماتیک شامل:

 • افزایش ارزش مالی ساختمان
 • قابلیت کنترل ورود و خروج افراد
 • زیبا شدن نمای بیرونی ساختمان
 • تردد آسان و ورود به ساختمان بدون لمس درب
 • صرفه جویی در مصرف انرژی (سرمایش و گرمایش ساختمان)
 • رعایت بهداشت به ویژه در مکان های پرتردد و بهداشتی مانند بیمارستان ها و مراکز درمانی

آشنایی با درب اتوماتیک و کارایی هنگر درب اتوماتیک

هنگر درب اتوماتیک یکی از اجزای اصلی و حیاتی در انواع درب اتوماتیک شیشه ای است. درب های اتوماتیک (Automatic) بدون دخالت دست باز و بسته می شوند. حسگر و چشمی هایی که بالای درب نصب می شوند نسبت حرکت افراد یا اشیاء حساس هستند. در نتیجه به راحتی درب باز و بسته می شود. درب های اتوماتیک بر اساس طراحی و کاربرد به چهار گروه دسته بندی می شوند:

 • درب اتوماتیک سکشنال
 • درب اتوماتیک پارکینگ
 • درب اتوماتیک کرکره ای
 • درب اتوماتیک شیشه ای

مواد اولیه برای ساخت انواع درب اتوماتیک (بدنه، طراحی و نحوه باز شدن) متفاوت است. به دلیل اینکه هر یک از آنها کاربرد های خاصی در مکان های مختلف دارند، بنابراین با توجه به نوع کاربرد، درب مورد نظر را انتخاب می کنند. برخی از قطعات در آنها مشترک هستند، مانند چشمی یا سنسور موتور. اما برخی قطعات منحصر به یک درب هستند خاص مانند هنگر درب اتوماتیک شیشه ای و جک های بازویی درب اتوماتیک. در ادامه با هنگر درب اتوماتیک و نحوه عملکرد آن آشنا می شویم.

درب اتوماتیک شیشه ای

رتبه اول پرکاربردترین انواع درب های اتوماتیک متعلق به درب اتوماتیک شیشه ای است که حرکت آن وابسته به هنگر درب اتوماتیک می باشد. درب اتوماتیک شیشه ای دربی است که بدنه آن از شیشه های مقاوم، ضد ضربه یا سکوریت ساخته می شود. شامل انواع شیشه سکوریت رنگی، سکوریت رفلکس، سکوریت لمینت و سکوریت ساده است. حتی می توان نوشته های روی درب را به صورت سفارشی انتخاب کرد.

درب های اتوماتیک شیشه ای، دو لنگه یا چهار لنگه هستند که به همان تعداد دارای لت ثابت هستند. هر یک از لت های متحرک دارای هنگر درب اتوماتیک جداگانه ای می باشند. فریم دور لت ها از جنس فولاد گالوانیزه، استیل یا گالوانیزه ساخته می‌ شود. این مواد در برابر رطوبت مقاوم هستند و دچار خوردگی و زنگ‌زدگی نمی‌شوند. به راحتی بر روی ریل توسط هنگر درب اتوماتیک حرکت می کنند. جهت حرکت درب ها افقی است.

معرفی قطعات درب اتوماتیک

انواع درب اتوماتیک شیشه ای از قطعات مختلفی ساخته شده است. بسیاری از قطعات تشکیل دهنده درب ها مشابه یکدیگر هستند اما در جزئیات تفاوت کمی دارند. قطعات تشکیل دهنده درب های اتوماتیک شامل:

 • موتور
 • تسمه
 • هرزگرد
 • قفل برقی
 • کلید شستی
 • کنترل باکس
 • هنگر درب اتوماتیک
 • استابلایزر (منبع تغذیه)
 • ریل: باعث حرکت درب می شود.
 • لت های شیشه ای متحرک و ثابت
 • سنسور: حرکت را تشخیص می دهد.
 • باتری پشتیبان (جهت قطع شدن برق)
 • فریم: دور لت های شیشه ای قرار می گیرند.
 • چشم الکترونیک (فتوسل): کار تشخیص افراد را بر عهده دارد.
 • دهنه درب اتوماتیک (قسمت ریلی و محل نصب موتور): قاب اصلی متصل به سازه ساختمان است.

برخی از درب های اتوماتیک شیشه ای دارای هنگر درب اتوماتیک هستند. انواع درب اتوماتیک شیشه ای شامل:

 • درب اتوماتیک تاشو، Folding Automatic
 • درب اتوماتیک تلسکوپی، Telescopic Automatic
 • درب اتوماتیک دوار یا چرخان، Revolving Automatic
 • درب اتوماتیک کشویی یا اسلایدی، Sliding Automatic
 • درب اتوماتیک منحنی یا نیم دایره، Curved Automatic

مزایای هنگر درب اتوماتیک چیست؟

هنگر درب اتوماتیک از قطعاتی تشکیل شده است که موجب حرکت درب به طرفین می شود. هنگر درب اتوماتیک در تمام منابع با نام غلتک شناخته می شود. هنگر درب اتوماتیک متشکل از دو یا سه غلتک است، غلتک ها آرام، روان و بدون سر و صدا روی ریل حرکت می کنند.

محل قرارگیری هنگر درب اتوماتیک درون ریل های اصلی است. یک قسمت اصلی دیگر که بر روی هنگر درب اتوماتیک قرار دارد خار هنگر نام دارد. خار هنگر موجب اتصال و چفت شدن بیشتر لنگه یا لت درب به هنگر می شود.

هنگر درب اتوماتیک از مواد اولیه بسیار مقاومی ساخته شده است تا بتواند وزن لت ها را تحمل کند. همچنین با حرکت زیاد، به مرور زمان دچار اصطکاک، ساییدگی و آسیب نشود. با کمک هنگر ها می توان ارتفاع درب را تنظیم کرد تا فریم لت ها با بدنه درب تماس نداشته باشند و بدون برخورد حرکت کنند. نقش دیگر هنگر ایجاد و حفظ تعادل در زمان حرکت لت ها بر روی ریل است (بسیار مهم).

نحوه عملکرد هنگر درب اتوماتیک

انواع درب های اتوماتیک از قطعات مختلفی تشکیل شده است که حرکت و باز شدن لت ها منوط به هماهنگی و سلامت تمام قطعات است. هنگر درب اتوماتیک نیز به تنهایی هیچ کاربردی ندارد، بلکه حرکت سایر قطعات موجب حرکت هنگر و سپس درب می‌شود. درب های اتوماتیک نیاز به یک سنسور دارند تا تشخیص دهد چه زمانی باید درب باز شود. زمانی که سنسور وجود فرد را تشخیص داد پیامی را به کنترل باکس ارسال می کند. پس از اینکه پیام دریافت شد فرمان ارسال می شود تا درب باز شود.

دستور حرکت به موتور فرستاده می شود، موتور انرژی برق را به نیروی مکانیکی تبدیل می کند. زمانی که موتور شروع به حرکت کرد همزمان ریل نیز حرکت می‌کند. زمانی که ریل حرکت کند لت های متحرک نیز به حرکت در می آیند، زیرا هنگر درب اتوماتیک از یک طرف به ریل متصل است و از قسمت بالا به واسطه خار هنگر به لت متحرک متصل است. موتور به وسیله دنده شانه ای (باعث اتصال تسمه به موتور) حرکت می کند. در نتیجه لت متحرک جا به جا می شود. تنظیمات مربوط به سرعت باز و بسته شدن، توسط ریموت کنترل انجام می‌شود که فرمان ها را به کنترل باکس ارسال می کند.

ساختار هنگر درب اتوماتیک

گفتیم که هنگر درب اتوماتیک از چند غلتک کوچک و بزرگ تشکیل شده است. معمولا غلتک ها از فلز، پلیمر باکیفیت یا پلی آمید ساخته می شوند. در هنگرها، غلتک های بزرگ و کوچک کنار یکدیگر قرار دارند. غلتک بزرگتر، وزن لت ها را تحمل کرده و موجب حرکت می شوند. غلتک ‌های کوچک‌تر نیز باعث حفظ تعادل آن و پیشگیری از لرزش در زمان حرکت خواهند شد. همچنین حرکت را آسان و روان می کنند.

نکته مهمی که باید در رابطه با انواع درب های اتوماتیک مورد توجه قرار بگیرد نگهداری و مراقبت از آنها است. برای مراقبت و نگهداری از آنها باید سرویس دوره ای (دوره 6، 4 و سه ماهه) در مدت زمان معین را مورد توجه قرار دهید. سرویس دوره ای قطعات مختلف درب اتوماتیک مانند هنگر درب اتوماتیک، موجب افزایش طول عمر آنها شده و درصد خرابی ها را مابین دوره های سرویس، به حداقل ممکن کاهش خواهد داد.

شرکت ایمن سپهر تولیدکننده برتر انواع درب های اتوماتیک

شرکت ایمن پاد سپهر با 24 سال سابقه در زمره برترین تولیدکنندگان انواع درب اتوماتیک شیشه ای قرار دارد. این شرکت انواع درب اتوماتیک شیشه ای برای بیمارستان ها، درب اتوماتیک سکوی قطار و بسیاری موارد دیگر را در خط تولید خود دارد. پروژه‌ های متعددی را در مراکز و مجتمع های کوچک و بزرگ اجرا کرده است.

همچنین شرکت ایمن پاد سپهر در زمینه ساخت انواع پارتیشن ثابت و متحرک، انواع گیت های کنترل تردد، سیستم کنترل ورود و خروج و راهبند های اتوماتیک فعالیت می کند. این شرکت دارای پروانه بهره برداری از وزارت صمت، گواهینامه استاندارد مشتری مداری ISO 10001-4 و مدیریت کیفیت ISO 9001 می باشد. از فناوری های روز دنیا برای ساخت قطعات، طراحی و مواد اولیه استفاده می کنند. محصولات این شرکت قابل رقابت با همتایان خارجی و برندهای درجه یک دنیا هستند. این شرکت تلاش می کند بهترین محصولات را تولید کند تا نیاز بازار داخل در بخش های مختلف را تامین نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست