چه زمانی باید به تعویض در اتوماتیک فکر کنیم؟

تعویض در اتوماتیک

عملکرد درب اتوماتیک به صورت الکترونیکی و هوشمند است، بنابراین ممکن است در اثر عوامل مختلفی درب خراب شود. در این صورت نیاز به تعویض در اتوماتیک می‌باشد. درب اتوماتیک در جاهای پر تردد و پر رفت و آمد استفاده می‌شود و ممکن است در اثر عوامل گوناگونی کیفیت اجزا و قطعات درب اتوماتیک کاسته شود. مشکلات درب اتوماتیک به دو صورت است که مورد اول باز نشدن درب و دیگری خود به خود باز شدن درب است. این مشکلات نشاندهنده ایجاد مشکل در درب اتوماتیک است که باید برای تعمیر آن اقدامات موثری انجام دهید. گاهی نیز نیاز به تعویض درب می‌باشد. همراه ایمن پاد سپهر باشید تا متوجه شوید چه زمانی نیاز به تعویض درب اتوماتیک است.

شناخت خرابی درب اتوماتیک غیر قابل جبران

امروزه از دربهای اتوماتیک به منظور جلوگیری از ترافیک و تجمع در قسمت درب ورودی ساختمان استفاده میشود، البته دلیلهای امنیتی نیز وجود دارد. از علت خرابی اینگونه از دربها که نیاز به تعویض درب اتوماتیک دارد میتوان به تراز نبودن درب، شل شدن تسمه، خراب بودن موتور درب برقی، تنظیمات نادرست درب و غیره اشاره کرد. شناخت عوامل خرابی درب اتوماتیک به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که آیا می‌توان قطعات آن را تعویض کرد و یا نیاز به تعویض درب می‌باشد.

اشکال اساسی در عملکرد درب

ممکن است در عملکرد درب اتوماتیک اشکال اساسی رخ بدهد، به عبارت دیگر در به خودی خود باز و بسته شود. یا اینکه در اصلاً باز نشود. در واقع علت مشکلات خرابی درب اتوماتیک بسیار متنوع است. امکان دارد بخشی به نام رادار اپراتور که در اپراتور درب اتوماتیک وجود دارد خراب شود. رادار اپراتور از تکنولوژی مادون قرمز پیروی میکند. در صورتی که بخش رادار اپراتور در معرض نور خورشید باشد در به صورت خود به خود باز و بسته میشود. البته خرابی سنسور نیز می‌تواند باعث ایجاد مشکل در عملکرد درب اتوماتیک شود. درهای اتوماتیک دارای انواع مختلف سنسور هستند. هرکدام از این سنسورها عملکرد متفاوتی دارند. از مهمترین سنسورها می‌توان به چشمی و… اشاره کرد. یک کارشناس با تجربه به خوبی می‌تواند مشکلات درب را بررسی نماید.

خرابی موتور درب برقی

یکی از متداولترین مشکلات درب اتوماتیک اختلال در عملکرد موتور درب است‌. در صورتی که با این مشکل مواجه شدید باید موتور درب را بررسی کنید. در ابتدا باید برای بازگرداندن تنظیمات درب به حالت اولیه موتور درب را راهاندازی کنید‌. اگر با راهاندازی مجدد مشکل درب اتوماتیک برطرف نشد، باید انکودر درب را تعویض کنید. در صورتی که باز درب مشکل داشت اقدام به تعویض در اتوماتیک نمایید. برای شناسایی علل خرابی درب اتوماتیک نیاز به یک کارشناس با تجربه و متخصص است.

آسیب به اجزای درب برقی

از اجزای درب اتوماتیک تسمه آن است که ممکن است به مرور زمان دچار شلشدگی شود. شل شدگی تسمه یا آسیب به یکی از اجزای درب میتواند در عملکرد در اختلال ایجاد نماید. برای تعمیر مشکل باید تسمه را در جای خود سفت کنید. تسمههایی که در دربهای اتوماتیک استفاده میشوند کیفیت بالا داشته و معمولاً در مدت زمان بسیار زیاد نیاز به تعویض دارند. به مروز زمان این تسمه‌ها تعویض می‌شوند و با تعویض آنها درب مانند روز اول کار می‌کند. همیشه هنگام خرید چندین تسمه زاپاس برای درب خود تهیه نمایید تا در صورت خرابی قادر به تعویض آن باشید.

تعمیر جک پارکینگ

جک پارکینگی که نیاز به تعمیرات دارد.

چه زمانی باید تصمیم به تعویض در اتوماتیک بگیریم؟

درست است که دربهای اتوماتیک عمر طولانی دارند، اما ممکن است در اثر عملکرد زیاد یا سایر عوامل مختلف درب اتوماتیک از کار بیفتد و قابل تعمیر نباشد، بنابراین نیاز به تعویض در اتوماتیک است. در صورت عدم تعویض در اتوماتیک مشکلات بسیار زیادی ایجاد میشود و اگر درب اتوماتیک قدیمی باشد ممکن است نتوان یراق آلات درب را تعمیر کرد، چرا که یراق آلات درب کاملاً فرسوده و مستهلک شدهاند‌‌. در صورتی که مخارج تعمیر درب بسیار بالا باشد و یا با تعمیر نیز دیگر مانند روز اول کار نکند باید حتماً نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. گاهی اوقات هزینه‌های تعمیر بیشتر از خرید است و دیگر درب نیز ماند روز اول نمی‌شود.

نبود قطعات و لوازم جانبی درب

یکی از دلایلی که باید اقدام به تعویض در اتوماتیک کرد، نبود قطعات و لوازم جانبی درب اتوماتیک است، چه بسا اگر درب اتوماتیک قدیمی باشد مطمئناً نمی‌توان قطعات و یراق آلات آن را به راحتی در بازار پیدا کرد. با عرضه درب‌های جدید اتوماتیک به بازار، دیگر ممکن است قطعات درب‌های قدیمی تولید نشود به همین دلیل بهتر است اقدام به تعویض درب قدیمی خود نمایید.

قدیمی بودن مدل درب

اگر درب اتوماتیک قدیمی باشد اجزا و یراقآلات درب به مرور زمان فرسوده و مستهلک خواهند شد. در مواردی که قصد سرویس درب اتوماتیک را دارید ممکن است با تعویض بسیاری از قطعات و یراق آلات نتوانید مشکل درب را حل نمایید، بدین منظور احتیاج دارید یک بدنه جدید برای درب فراهم آورید. در این صورت باید با تعویض در اتوماتیک ظاهر ساختمان را بهبود بخشیده و مشکلات درب را حل نمایید.

مقرون به صرفه نبودن هزینه تعمیرات

در مواردی ممکن است بسیاری از قطعات درب در اثر ضربات یا استهلاک دچار خرابی شده باشند. در این زمان اگر بخواهید تمام قطعات درب اتوماتیک یا چندین قطعه آن را تعویض کنید هزینه تعمیر مقرون به صرفه در نمیآید یا به عبارت دیگر ممکن است قطعات اصلی درب دچار خرابی شده باشند و شما باید برای تعویض آن هزینه زیاد پرداخت نمایید تا درب اتوماتیک شما تعمیر شود. به جای پرداخت هزینه زیاد برای تعمیر درب، میتوانید اقدام به تعویض درب اتوماتیک نمایید تا در هزینههای خود صرفه جویی کنید.

تغییر کاربری درب

ممکن است با تغییر کاربری ساختمان احتیاج به تعویض درب اتوماتیک داشته باشید، چرا که درب اتوماتیک باید متناسب با عملکرد خود در ساختمان مخصوصی استفاده شود، به طور مثال اگر یک ساختمان بزرگ چندین ورودی داشته باشد، باید از درب اتوماتیک برای ورودی که افراد غریبه رفت و آمد می‌کنند استفاده کرد تا امنیت لازم ایجاد شود. همچنین به راحتی بتوان ورود و خروج افراد غریبه را کنترل نمود. بنابراین ممکن است درب قدیمی با شرایط ساختمان فعلی مطابقت نداشته باشد و مجبور به تعویض درب اتوماتیک شوید. البته اگر قرار است درب اتوماتیک را در محیط پر رفت و آمد نصب کنید بهتر است به سراغ دربهایی که دارای سیستم مرکزی پر سرعت و قدرت هستند بروید. اینگونه درب‌ها برای مراکز پرجمعیت طراحی شده‌اند.

تغییر در معماری ساختمان

از دیگر دلایلی که نیاز به تعویض در اتوماتیک است، تغییر در معماری ساختمان است. درب اتوماتیک در قسمت ورودی ساختمانها استفاده می‌شود، به همین دلیل باید در هنگام تغییر معماری ساختمان، معماران توجه زیادی به درب اتوماتیک نمایند. همچنین باید به زیبایی و شیک بودن ساختمانها و میزان فضای موجود در ساختمان اهمیت دهید. درب تاثیر بسیار زیادی در زیبایی ساختمان دارد.

کلام آخر

درب اتوماتیک یک سیستم پر کاربردی بوده که در اماکن عمومی، ساختمانهای مسکونی، ادارات و مراکز تجاری و غیره کاربرد بسیار زیادی دارد. همچنین امروزه جایگزین بسیار عالی برای دربهای قدیمی است، چرا که توانسته روند رفت و آمد را سهولت بخشد و در مسیر رفت و آمد ترافیک ایجاد نکند. در این خصوص استفاده از درب اتوماتیک در بسیاری از مراکز دیگر از جمله هتلها و رستورانها و سایر مکانهای پر رفت و آمد ضروری است. با توجه به عواملی که در این مقاله ذکر کردیم ممکن است شما هم نیاز به تعویض در اتوماتیک داشته باشید. همچنین تعویض در به شما امکان می‌دهد تا ظاهر ساختمان خود را تغییر دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست