چگونه امنیت درب برقی را بالا ببریم؟

امنیت درب برقی

امنیت درب برقی از جمله مهمترین عواملی است که بسیاری از مالکان کسب و کار باید به آن توجه کنند. به طور کلی کرکره برقی در مقایسه با سایر کرکره های موجود در بازار از امنیت بیشتری برخوردار است. اما امروزه با توجه به افزایش تورم و میزان سرقت این نیاز احساس می شود که همواره امنیت این درب ها افزایش پیدا کند. تا به این ترتیب هیچ سارقی نتواند از درب عبور کند. به طور کلی به منظور افزایش امنیت درب برقی راهکارهای متفاوتی وجود دارد که در ادامه در این مقاله ایمن پاد سپهر به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.

درب برقی چقدر امنیت را بالا می برد؟

همانطور که گفته شد، امنیت درب اتوماتیک از سایر درب های موجود در بازار بسیار بیشتر است. به طور کلی بسیاری از سرقت ها با بالا رفتن درب کرکره ای انجام می پذیرد. به این ترتیب که سارقان پس از شکستن قفل درب، کرکره را به وسیله دست و یا دیلم جابجا کرده و اقدام به سرقت می کنند. درب های امنیتی معمولی عمدتا هیچ مقاومتی در برابر باز شدن از خود نشان نمی دهند و به راحتی و با اعمال کمترین نیرو اقدام به باز شدن می کنند. این در حالی است که درب های برقی به راحتی باز نمی شوند‌. دلیل این امر آن است که در ساختار این درب ها عموما از موتور الکتریکی استفاده می شود. این موتور ها از بالا رفتن درب جلوگیری می کنند. به همین دلیل می توان گفت که استفاده از درب برقی می تواند تا حد قابل توجهی امنیت را افزایش دهد.

مقایسه انواع درب برقی از نظر امنیت

به طور کلی امنیت درب برقی متناسب با نوع آن تعیین می شود. عمدتا درب های برقی بر حسب نوع کرکره، نوع موتور و بسیاری از عوامل دیگر دارای تنوع بسیار زیادی هستند که در ادامه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.

مقایسه امنیت درب برقی بر اساس نوع تیغه

  • درب برقی با تیغه فولادی

به طور کلی امنیت درب برقی کرکره ای با تیغه فولادی در مقایسه با سایر تیغه های به کار رفته در سایر درب ها بسیار بیشتر است‌. عمدتا این تیغه ها به خوبی می توانند در برابر نیرو و ضربه های خارجی از خود مقاومت نشان دهند.

  • درب برقی با تیغه پلی کربنات

به کارگیری این تیغه در کرکره ها می تواند تا حد قابل توجهی امنیت این درب ها را کاهش دهد. به طور کلی تیغه های پلی کربنات در مقایسه با تیغه های فولادی در برابر ضربه و نیروی خارجی مقاومت کمتری از خود نشان می دهند.

  • درب برقی با تیغه آلومینیومی

امنیت درب برقی با تیغه آلومینیومی از کرکره های پلی کربنات بیشتر و از کرکره های فولادی کمتر است. عمدتا این درب ها مقاومت نسبتا خوبی در برابر نیرو و ضربه خارجی از خود نشان می دهند.

مقایسه امنیت درب های برقی بر اساس نحوه عملکرد و متریال به کار رفته

  • درب برقی با جک هیدرولیک

به طور کلی امنیت درب برقی هیدرولیک به مراتب از سایر درب های موجود در بازار بیشتر است. همانطور که از نام این نوع از درب ها مشخص است، در ساختار این درب ها از جک هیدرولیک استفاده شده است. این جک ها عمدتا با استفاده از روغن نسبت به باز و یا بسته شدن درب اقدام می کنند.

  • درب برقی شیشه ای

از دیگر انواع درب اتوماتیک، می توان به درب های شیشه ای اشاره کرد‌. به طور کلی از این درب ها عموما در پاساژ ها جهت عبور و مرور افراد استفاده می شود. می توان گفت که امنیت درب برقی شیشه ای در مقایسه با سایر درب های موجود در بازار پایین تر است. اما با استفاده از متریال با کیفیت در ساختار این درب ها می توان تا حد قابل توجهی امنیت آن ها را افزایش داد‌.

نکات مهم برای بالا بردن امنیت درب برقی

به طور کلی راه های زیادی برای افزایش امنیت درب برقی وجود دارد‌. از جمله این راه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نصب درست و صحیح

از جمله دلایلی که می تواند امنیت درب برقی را کاهش دهد، می توان به عدم نصب صحیح درب ها اشاره کرد. به طور کلی برخی از نصاب ها به منظور نصب درب تنها تیغه های ابتدایی را با پیچ به شفت متصل می کنند. این عمل سبب می شود که درب برقی به راحتی با استفاده از دست و یا اهرم بالا رود. بنابراین توصیه می شود به منظور افزایش کرکره های برقی دو تیغه ابتدایی با استفاده از پیچ به شفت متصل گردند تا به این واسطه کرکره مورد نظر با دست و یا اهرم باز نشود.

نصب صحیح درب برقی

نصب صحیح درب برقی راندمان امنیتی آن‌را بالا می‌برد.

استفاده از رولینگ کد

از جمله راه های افزایش امنیت درب برقی می توان به استفاده از سیستم رولینگ کد اشاره کرد. به طور کلی سیستم رولینگ کد با کد گذاری درب کرکره برقی باز و یا بسته شدن درب برقی را کنترل می کند. با به کار گیری این سیستم برای باز و یا بسته شدن درب نياز به ریموت های مخصوصی است. به این ترتیب با بکارگیری این سیستم هیچ سارقی نمی تواند با ریموت های معمولی نسبت به باز و یا بسته شدن درب اقدام کند.

استفاده از قفل

از دیگر راهکارهایی که سبب می شود تا امنیت درب برقی تضمین شود استفاده از قفل کتابی است. به همین دلیل عموما توصیه می شود در دو طرف درب های برقی از دو جا قفلی استفاده شده و پس از بسته شدن درب با استفاده از قفل کتابی درب از باز شدن درب جلوگیری کنید. علاوه بر این استفاده از جا قفلی سبب می شود تا امنیت کرکره های برقی در هنگام قطعی برق نیز تضمین گردد. به طور کلی اکثر سیستم های درب اتوماتیک در هنگام قطعی برق از سیستم خلاص کن استفاده می کنند. بنابراین با استفاده از جا قفلی می توان تا حد قابل توجهی امنیت درب ها را افزایش داد.

استفاده از دوربین مدار بسته

از جمله راه هایی که می تواند تا حد قابل توجهی امنیت درب برقی را افزایش دهد می توان به دوربین های مدار بسته اشاره کرد. به طور کلی نصب دوربین مدار بسته در بالای کرکره های برقی سبب می شود تا احتمال سرقت به طور قابل توجهی کاهش پیدا کند. عموما سارقان زمانی اقدام به سرقت می کنند که ساختمان مورد نظر از امنیت بسیار کمی برخوردار باشد‌.

استفاده از سنسور تشخیص حرکت

از دیگر راهکارهای افزایش امنیت درب برقی می توان به استفاده از سنسور تشخیص حرکت اشاره کرد. به طور کلی استفاده از این سنسور ها سبب می شود تا در هنگام عبور خودرو از پارکینگ احتمال برخورد با درب برقی کاهش پیدا کند عمدتا این سیستم حرکت را تشخیص داده و از بسته شدن درب جلوگیری می کند. به این ترتیب با این سیستم خطرات جانی و مالی به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند. کمک گرفتن از لوازم جانبی درب اتوماتیک که برای افزایش امنیت این نوع درب‌ها طراحی شده‌اند، یکی ویژگی مثبت برای انواع درب اتوماتیک محسوب می‌شود.

نتیجه گیری

به طور کلی در شرایط کنونی جامعه و افزایش تورم میزان سرقت با افزایش چشمگیری روبرو است. به همین دلیل امنیت درب برقی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. عموما عوامل موثری بر امنیت این نوع از درب ها تاثیرگذار است. به طور کلی نوع تیغه، نحوه باز شدن درب و همچنین لوازم جانبی به کار رفته در درب های اتوماتیک در امنیت آن ها تاثیر گذار است‌. بنابراین استفاده از متریال با کیفیت در ساختار درب ها و همچنین استفاده از تجهیزات جانبی درب ها مانند جا قفلی و سیستم دوربین مدار بسته می تواند تا حد قابل توجهی امنیت درب ها را افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست